Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Szkolenie dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego

26 kwietnia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego pt. „Język a relacje. Uważność na język i koncepcja prostej polszczyzny w komunikacji”, które poprowadziła Maria Jakóbczyk-Rams, odpowiedzialna za szkolenia i współpracę z bibliotekami publicznymi w dziale Wsparcia Sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych WBP w Krakowie.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać czym jest komunikacja językowa, jakie ma znaczenie i dlaczego używamy metafor w porozumiewaniu się, kto i jak dzisiaj czyta oraz jakie błędy popełniamy i jakim modom językowym ulegamy. Zasadniczym tematem jednak była „prosta polszczyzna” – jej zasady i zastosowanie w komunikacji .

Zbyt rzadko podejmujemy refleksję nad tym, jakiej polszczyzny używamy tworząc teksty na bibliotecznych stronach internetowych, Facebookach       i w różnego rodzaju mediach. Zbyt często skutkuje to brakiem zrozumienia informacji jaką chcemy przekazać naszym użytkownikom. Komunikując się używamy nierzadko zbyt trudnych pojęć czy metafor. Warto to zmienić i zadbać o stosowanie prostej polszczyzny oraz zacząć mówić i pisać zwięzłe i przystępne komunikaty dostosowane do konkretnej grupy odbiorców. W tym temacie pomóc nam może np. indeks określający stopień przystępności tekstu FOG Romana Gunninga.

Aby zweryfikować pisany tekst możemy skorzystać również z wielu narzędzi jakie oferuje przepastny internet np. https://redaktor.logios.dev czy jasnopis.pl gdzie możemy sprawdzić jaki poziom skomplikowania językowego ma tworzony tekst.

W części warsztatowej bibliotekarze mogli wspólnie popracować nad różnego rodzaju tekstami aby zrozumieć mechanizmy ich powstawania i jakie błędy popełniamy przy ich tworzeniu. Co stosować, a czego unikać przy tworzeniu pisemnej wypowiedzi. Ćwiczenia były również okazją do dobrej zabawy i śmiechu.

Na koniec, prowadząca zachęciła bibliotekarzy do obejrzenia cyklu „Prosto i kropka”, w którym dr Tomasz Piekot doskonale opowiada o celach prostej polszczyzny.

Dążmy do tego aby prosty język stał się standardem w naszej pracy, zawsze warto ćwiczyć i doskonalić się aby najlepiej porozumiewać się z użytkownikami naszych bibliotek.

Maria Jakóbczyk-Rams w trakcie warsztatów 

 

Skip to content