Spotkania autorskie dla dzieci z Zofią Stanecką

W środę, 11 maja 2022 roku, w naszej Bibliotece odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką dziecięcą, autorką wielu książek, m.in. o uwielbianej przez czytelników serii o Basi – Zofią Stanecką.

Autorka jako dziecko chciała być wilkiem. Została pisarką. Dzięki temu może stawać się, kim zechce, nie przestając być sobą. Oprócz serii o Basi pisze książki do serii „Czytam sobie”, „Poczytaj ze mną” i „Czytam i główkuję”, opowiadania („Świat według dziadka”), baśnie i powieści („Tajemnica Namokniętej Gąbki”, „Księga Ludensona”, „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”). Napisała trylogię fantasy dla najmłodszych „Gdy pada deszcz” i poradniki „Damą być” oraz „Rycerzem być”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Jedna z nich – właśnie wznowiony „Świat według dziadka” – została napisana dla pisarki Ireny Jurgielewiczowej, z którą autorka Basi się przyjaźniła.

Podczas spotkania Pani Zofia opowiadała o tym jak wygląda praca pisarza oraz jak niezwykle istotna w tym zawodzie jest wyobraźnia. Autorka przybliżyła również słuchaczom jak powstaje książka, kto pracuje nad jej powstaniem i ostatecznym kształtem. Podpowiedziała również, w jakich miejscach można tworzyć niezwykłe historie, wspomagając wyobraźnię uczniów własnoręcznymi rysunkami. Zachęciła także dzieci uczestniczące w spotkaniu do wspólnego tworzenia fabuły książki. Dzieci opowiadały wymyślone przez siebie historie, z których ostatecznie powstały interesujące opowieści. Spotkaniom towarzyszyła wspaniała atmosfera, a na zakończenie każde chętne dziecko mogło otrzymać autograf od ulubionej pisarki.

Spotkania odbyły się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu „Magia z czytania, siła z podróżowania” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zofia Stanecka obok wymyślonego przez dzieci bohatera literackiego
logo Magia z Czytania siła z podróżowania
logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego