Warsztaty twórczego pisania gościły studentów z programu Erasmus

Tegorocznemu Tygodniowi Bibliotek towarzyszyło hasło Biblioteka – świat w jednym miejscu. Nie mogło zatem inaczej być. W poniedziałek, 9 maja zaprosiliśmy „świat”, by fizycznie zasiadł z nami przy stole i włączył się w prowadzone w bocheńskiej Bibliotece Warsztatów twórczego pisania dla dzieci i młodzieży. W czasie tego niezwykłego popołudnia dołączyli do nas studenci, którzy przyjechali do Polski w ramach działającego na uczelniach wyższych programu Erasmus. Naszymi gośćmi były młode osoby z Izraela, Hiszpanii, Austrii i Grecji.

Rozpoczęliśmy od spotkania z młodszą grupą uczestników naszych warsztatów. Był czas na rozmowy, pytania, ćwiczenia i zabawy: czy wiecie w jaki sposób napisaną przez siebie krótką historię rozrysować graficznie za pomocą figur geometrycznych tak, ich układ obrazował sytuację i emocje będące kanwą opowiadanej historii? Albo odwrotnie – pozwolić poprowadzić się grafice w tworzeniu historii? Próbowaliśmy! A na koniec nasi hiszpańscy goście zaproponowali własną, oryginalną wersję zabawy w „głuchy telefon”. Z trudem rozstaliśmy się z młodszą grupą twórców.

Gospodarzami drugiej części spotkania została młodzież. Wspaniali młodzi ludzie zaprosili się nawzajem do rozmowy, ćwiczeń i refleksji. Na koniec daliśmy sobie czas, by zastanowić się nad naszymi mocnymi stronami, planami, celami i marzeniami. I z nimi ruszamy w dalszą drogę. Kultura zawsze otwiera granice!

Drodzy Przyjaciele i Czytelnicy, nie zapominajcie, że każdy z Was ma swoje miejsce w Bibliotece. A my wierzymy, że i w każdym z Was jest miejsce dla niej.

Spotkanie Klubu Czytelnej Myśli