„Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki”

Biblioteka zakończyła realizację projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w którym uczestniczyło 550 osób. Projekt promował audiobooki i książki o tematyce szeroko pojętej słowiańszczyzny. W ramach zadania odbyło się kilka spotkań, warsztatów, wykładów z ciekawymi postaciami. Pierwszym zaplanowanym działaniem była gra miejska „Polowanie z Wiedźminem”, poprowadzona na terenie zabytkowego centrum miasta. W Amfiteatrze w Rodzinnym Parku Uzbornia, na łonie natury wśród drzew odbyły się zajęcia z gimnastyki słowiańskiej połączone z koncertem mis prowadzone przez Panią Magdalenę Michalczyk-Janas z Zorya-Przestrzeń Ruchu, Dźwięku i Słowa. Kolejnym działaniem były warsztaty rękodzielnicze „Słowiańskie amulety”, które odbyły się w Filii Nr 4 i Sali klubu Biblioteki. Na zajęciach pod czujnym okiem Pani Alicji Paluch – ArtAla dzieci miały okazję stworzyć własne magiczne amulety. Dla młodszych czytelników w Filii Nr 4 odbyły się zajęcia plastyczne „Stwórz własny bestiariusz”, a także 2 lekcje biblioteczne pod hasłem: „Słowiańskie potwory, demony i upiory, czyli czego bali się Słowianie”. Podczas zadania dzieci dowiedziały się kim byli Słowianie, w co wierzyli, czego obawiali się, a także poznały potwory słowiańskie z dawnych wierzeń. Była to okazja do zabawy literackiej i plastycznej. Dzieci otrzymały certyfikaty i gadżety z logami projektu. W Bibliotece mieliśmy również przyjemność gościć Pawła Lisa współautora książki „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”. Autor książki podzielił się ze słuchaczami wiedzą na temat tego, co jadali nasi przodkowie, opowiedział o sposobach przygotowania żywności, o znaczeniu niektórych ziół, a także jakie potrawy królowały na stołach dawniej. Spotkanie było połączone z degustacją słowiańskich smakołyków. Kolejnym wydarzeniem był wykład Justyny Bodurka -pracownika Muzeum im. Prof. Stanisława Fischera w Bochni zatytułowany „Słowianie dawniej i dziś”, dotyczący słowiańszczyzny z uwzględnieniem aspektu lokalnego. Dla młodzieży licealnej odbyły się dwa wykłady z Natalią Kościńską „Czy tradycja może być modna? I „O poszukiwaniu słowiańskości swoich korzeni w XXI wieku”, która popularyzuje wiedzę o słowiańszczyźnie, promuje czytelnictwo i historię. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem. Gościem w Bibliotece była znana pisarka Katarzyna Berenika Miszczuk, która specjalizuje się w mieszance literackich światów. Tematem spotkania autorskiego „W kręgu magii i rytuałów szeptuchy” była słynna seria Kwiat paproci. Autorka opowiedziała o swoim ulubionym bohaterze serii, skąd czerpała pomysły, jak wielkim wyzwaniem była gwara tytułowej szeptuchy – Jagi. Wspomniała o świecie wierzeń i słowiańskich zwyczajach, które są w naszej kulturze do dzisiaj. Kolejnym działaniem były 3 warsztaty komiksowe dla młodzieży licealnej ze współtwórcą „Bestiariusza słowiańskiego”. Witold Vargas: pisarz, muzyk, bajarz i autor ilustracji do książek dla dzieci od lat zafascynowany jest kulturą i wierzeniami dawnych Słowian. Podczas spotkań uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością naszego gościa, poznać ciekawe historie nawiązujące do stworzeń słowiańskich, a także sposobem „burzy mózgów” stworzyć własną niesamowitą opowieść z nutą dawnych wierzeń. Miłym zaskoczeniem dla samego autora było duże zaangażowanie młodych uczestników, było mnóstwo pytań, pomysłów, ciekawych anegdot. Na zakończenie realizacji projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” odbyły się drugie zajęcia z gimnastyki słowiańskiej w sali Klubu Biblioteki. Wszystkie uczestniczki zajęć poznały lepiej swoje ciało, wyciszyły się, a także pobudziły własną kreatywność i witalność. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach projektu był bezpłatny. Mamy nadzieję, że poprzez projekt zachęciliśmy do korzystania z naszych zróżnicowanych zbiorów nowych Czytelników, przyczyniając się tym samym do wzrostu czytelnictwa, a także wzbudziliśmy większe zainteresowanie historią i kulturą naszych przodków.