„Możesz słyszeć więcej” – warsztaty i spotkanie

„Możesz słyszeć więcej” to projekt, którego celem było między innego uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Obejmował on różnego rodzaju przedsięwzięcia o charakterze edukacyjno-warsztatowym.

W ramach tego projektu, we wtorek 19 września 2023 r. odbyło się spotkanie pt. „Możesz słyszeć więcej”. Jego gościem był Adam Jamróz – dziennikarz radiowy, muzyk, osoba niewidoma od urodzenia. Opowiadał on o tym, jak wygląda świat widziany inaczej. Przekonywał w jaki sposób można bezwzrokowo np. poruszać się, robić zakupy, uprawiać sport czy przyrządzać potrawy kulinarne, wszystko zobrazował w prezentacji „Niepełnosprawność – problem czy wyzwanie?”. Po niej uczestnicy spotkania mogli osobiście odbyć spacer w goglach, pisać Braillem, rozpoznawać zapachy w ciemno – poznać życie osoby niewidomej w praktyce.

Spotkanie zakończył koncert w wykonaniu trio fletowego w składzie: Paulina Sieja, Flawiana Kania i Adam Jamróz, oraz gościnnie Elwira Utracka – Nachyła. Absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie zaprezentowali muzyczne szlagiery jak: fragmenty baletów „Jezioro Łabędzie” i „Dziadek do Orzechów” P. Czajkowskiego, „Jesień” z cyklu „4 pory roku” A. Vivaldiego, „Wesele Figara” W.A.Mozarta i in.

Dzień wcześniej odbyły się całodniowe warsztaty dla grup uczniów bocheńskich szkół podstawowych. Miały one podobny charakter do wyżej wspomnianego spotkania wtorkowego, lecz w bardzo skróconej wersji koncertowej.

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, Biblioteka, KingArt, PZN Koło Powiatowe w Bochni. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

fotorelacja