Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Koncert „Muzyczna inspiracja Chopinem” – zapowiedź

Fundacja Kultury i Integracji INTER-ART w Tarnowie oraz bocheńska Biblioteka zapraszają na koncert „Muzyczne inspiracja Chopinem”, który odbędzie się 25 września 2023 r. o godz. 17.30 w sali klubu Biblioteki, ul Mickiewicza 5.

Podczas koncertu wystąpią Teresa Kaban (fortepian) i Henryk Błażej (flet). To duet artystów z Tarnowa, który kilka razy występował w Bochni. Artyści rozpoczęli działalność koncertową jeszcze na studiach. Od tego czasu wystąpili na wielu estradach Polski, a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych – od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów …aż po Bagdad, Koreę, Japonię …, uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków. Nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie, a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były „na żywo” przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.

Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Krogulskiego i chorwackiego kompozytora Fedro Livadića.
Koncert jest jedną z propozycji XXX edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, który odbywa się w od 18 sierpnia do 1 października 2023 r. To unikatowy festiwal, którego organizatorzy stawiają sobie trudne zadanie ocalenia od zapomnienia i przywrócenie do życia koncertowego zagubionych utworów kompozytorów polskich i obcych poprzez opracowanie znalezionych rękopisów i starodruków aż po ich prezentację i promocję przed festiwalową publicznością.

Festiwal jest organizowany przez Fundację Kultury i Integracji INTER-ART w Tarnowie przy współpracy z wieloma instytucjami, w tym z bocheńska Biblioteką, pod kierownictwem artystycznym Teresy Kaban i Henryka Błażeja. Szczegółowy program na stronie Fundacji: www.inter-art.com.pl/fest-2023 . Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, odbywa się również przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

Skip to content