Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Krótko o 2023 roku

Rok 2023 już za nami toteż czas na krótkie podsumowanie, bo w Bibliotece, a jak co roku, działo się dużo.
Czy nasze główne zadanie, czyli wypożyczanie zbiorów cieszyło się zainteresowaniem? Oczywiście! Czytelnicy wypożyczyli ponad 132 tys. książek       i ponad 5 tys. zbiorów audiowizualnych, oprócz tego czytali czasopisma, pobierali kody do e-książek i korzystali z biblioteki cyfrowej Academica.

Statystycznie co czwarty mieszkaniec miasta jest naszym czytelnikiem, a pozostali zapewne wkrótce będą. Każdy statystyczny czytelnik wypożyczył    w ciągu roku ponad 20 książek! A było w czym wybierać: prawie 141 tys. książek, w tym ponad 5,5 tys. trafiło do zbiorów w 2023 r. Nie tylko dzięki zakupom, ale i dzięki kreatywności bibliotekarzy: widząc ogromne zainteresowanie Czytelników tematyką m.in. psychologii, psychiatrii, socjologii czy etyki nasza koleżanka – Ula Bogucka skierowała prośbę o dary do autorów i wydawnictw. Odzew przerósł nasze oczekiwania, dostaliśmy ponad 700 książek i 3 gry planszowe! Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

A co nowego w działalności kulturalnej? Wiele atrakcji, wiedzy i dobrej zabawy dostarczyła realizacja projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” dofinansowanego przez MKiDN z Funduszu Promocji Kultury, w ramach którego zachęciliśmy do poznania kultury Słowian i pokazaliśmy, jakie jej elementy przetrwały do współczesności. Przez cały rok systematycznie spotykali się członkowie czterech Dyskusyjnych Klubów Książki, działały trzy kluby dla maluchów, odbywały się warsztaty twórczego pisania, warsztaty rękodzieła, spotkania klubu czytelnej myśli, klubu czwóreczki, strefy kobiet, lekcje biblioteczne, promocje książek, wystawy… Młodzi twórcy, określający się mianem artystów „szufladowych”, założyli Grupę Artystyczną Artist Ex Umbris, spotykającą się w Bibliotece, gdzie znaleźli zrozumienie i wsparcie. Zainaugurowaliśmy nowy cykl: ”Literacki debiut. Czytamy!”, czyli spotkania, podczas których promujemy debiutujących pisarzy. Na pewno w przyszłości sławnych, czego im życzymy.
Łącznie w 2023 r. zorganizowaliśmy 524 imprezy kulturalne, wzięło w nich udział ponad 9,5 tys. uczestników.

O wszystkich działaniach Biblioteki informowaliśmy na stronie internetowej Biblioteki, Facebook’u, Instagramie i na kanale YouTube (coraz bogatszym, zachęcamy do oglądania!)

Czytelnia dla Dorosłych, która przed trzema laty dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Budżetu Obywatelskiego Gmina Miasta Bochnia zyskała nowy wystrój wnętrza i doposażenie, przyciągała czytających, korzystających z komputerów, gier planszowych, miłośników japońskich komiksów Manga oraz … czytelnianej kawy i herbaty.

Digitalizacja zbiorów regionalnych, rozpoczęta w 2022 r., nabrała rozpędu, udało się wykonać wersję elektroniczną 135 obiektów. Po ich opracowaniu będą widoczne w małopolskiej bibliotece cyfrowej.

Były w ubiegłym roku również smutne chwile. W październiku zmarł były pracownik Biblioteki, a później wieloletni dyrektor Muzeum w Bochni Jan Flasza – wybitny znawca historii i kultury Ziemi Bocheńskiej, autor wielu publikacji.W grudniu, po 77 latach działalności w Bibliotece, zakończyło pracę Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – ogólnopolskiej organizacji skupiającej bibliotekarzy i dbającej o ich rozwój zawodowy.

W 2024 rok wkraczamy pełni optymizmu i dobrych myśli, czego też życzymy i naszym Czytelnikom i Współpracownikom. Dziękujemy wszystkim za wspólny 2023 r.!

Skip to content