Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Wystawa Sylwii Wenskiej

Sylwia Wenska autorka wystawy „Art diversitatis”, Kopalnia Sztuki Bochnia i bocheńska Biblioteka zapraszają od 15 września do 15 listopada 2022 r. do oglądania prac artystki w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5, I piętro.

Sylwia Wenska jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Tarnowie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem i wykonywaniem kostiumów scenicznych oraz elementów scenografii. Od paru lat w swojej aktywności artystycznej skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Wykonuje duże rysunki kredkami oraz obrazy akrylowe. Są to alegoryczne portrety, wizerunki zwierząt – ptaków, owadów, ryb. Prace posiadają intensywną kolorystykę i duży format. Ze względu na spory obszar inspiracji artystycznych swoje prace umieszcza w cyklach malarskich, które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów, idei. Delikatnie zaznaczają się wątki religijne, ekologiczne czy ostatnio polityczne (nowy cykl „Polityka”). Te treści ubrane są w mocny kolor i rysunek, czasem lewitujący w kierunku komiksu, pop-artu czy mangi.

W słowie wstępnym do wystawy w Bibliotece autorka prac napisała: „Oddaję do państwa dyspozycji zestaw kilkunastu moich prac malarskich. Ze względu na przekrojowy charakter wystawianych obrazów czuję się w obowiązku dołączyć do wystawy kilka zdań „od autora”. Wystawa obejmuje prace z kilku cykli malarskich: „Portrety Niebieskie”, „Tropicalia”, „Dziewczyna o niebieskich włosach”, „Dollsy”, „Polityka”, „Ikonostas” i najnowszy cykl „Serafini”. Spora różnorodność tematów, kolorystyki i techniki spowodowała podział na cykle malarskie. Na wystawie prezentuję prace z różnych cykli malarskich, do takiego zaaranżowania ekspozycji zainspirował mnie szczególny charakter przestrzeni wystawienniczej w Bibliotece w Bochni. Zazwyczaj obiekty wystawowe są jedną, dużą przestrzenią, tutaj mamy do czynienia z przestrzenią podzieloną na kameralne aneksy wystawiennicze. To daje możliwości pokazania bardzo różnych prac, które mają własną przestrzeń i nie wchodzą w bezpośrednią relację z sąsiednimi obiektami. Świadomie decydując się na różnorodność ekspozycji, mam nadzieję, że ta odmienność będzie atutem wystawy. Stąd też wziął się pięknie brzmiący po łacinie tytuł wystawy „Art diversitatis”, co w tłumaczeniu znaczy artróżnorodność. Tu wzoruję się na modnym ostatnio terminie w naukach przyrodniczych i w ekologii – bioróżnorodność gatunkowa – i przenoszę go w obszar sztuk plastycznych. Przy obrazach z danego cyklu dołączam parę zdań komentarza oraz miniaturki pozostałych obrazów z cyklu.”

Zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy Biblioteki.

Skip to content