Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Święto bibliotekarzy za nami…

We wtorkowy wieczór, 9 maja w bocheńskiej Bibliotece świętowali Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza pracownicy bibliotek z Powiatu Bocheńskiego.

Na uroczystości gościli Adam Korta – Starosta Bocheński, Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, przedstawiciele Rady Miasta, zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji oraz sympatycy i przyjaciele Biblioteki.

Bibliotekarz to jedna z najstarszych profesji na świecie, bo udokumentowana już w starożytności, która od II połowy XX w. dynamicznie się zmienia. Ogromny postęp techniczny spowodował zmianę charakteru zawodu. Wbrew złym prorokom, którzy wraz z pojawieniem się internetu, wieszczyli koniec bibliotek. Tak się nie stało, przeciwnie, bibliotekarze szybko nauczyli się wykorzystywać nowe technologie w swojej pracy.
Dyrektor bocheńskiej Książnicy Dorota Rzepka rozpoczęła spotkanie prezentując pracę współczesnego bibliotekarza – człowieka wielu umiejętności i możliwość. Na czym polega jego praca? Bibliotekarz: na bieżąco śledzi ogromny rynek wydawniczy, zamawia zbiory do biblioteki. Musi posiadać umiejętność wybrania z ogromnej i różnorodnej oferty wydawniczej tych publikacji, które zainteresują czytelników. Zanim zbiory trafią do czytelnika musi je przygotować: opracować, skatalogować, ostemplować, okodować, oprawić…biblioteczna codzienność. Wykorzystuje całą swoją wiedzę, aby profesjonalnie obsłużyć czytelnika. Jeśli czegoś nie wie, to wie gdzie to znaleźć i ciągle się dokształca. Rekomenduje nowości, doradza w wyborze, poleca …. Rozdaje kody do e-książek, poleca audiobooki, nagrywa na karty flesh cyfrowe książki mówione … Zamawia poszukiwane przez czytelnika tytuły lub poleca darmowe serwisy z lekturami, biblioteki cyfrowe ogólnie dostępne, umożliwia dostęp do Akademiki. Często sam tworzy bibliotekę cyfrową digitalizując wybrane zbiory. Bibliotekarz potrafi wyszukiwać informacje, ale co ważniejsze potrafi je analizować, selekcjonować i wybierać te właściwe i rzetelne. Jest animatorem i edukatorem. Wymyśla scenariusze zajęć, prowadzi kreatywne warsztaty np, literackie, plastyczne, przygotowuje wykłady i prezentacje. Podczas ferii zimowych i wakacji przygotowuje atrakcyjne zajęcia, uczy poprzez zabawę, pokazuje, że biblioteka to świetne miejsce do spędzania czasu. Jest organizatorem różnych wydarzeń: spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, przedstawień, wystaw, konkursów, festiwali, pikników…. Organizuje i prowadzi kluby jak np. DKK, będąc ich moderatorem. Prowadzi kursy np. z obsługi komputera, programowanie i projektowanie gier mobilnych, dziennikarstwo on-line. Lubi zabawę: organizuje im.in. gry miejskie, zielone czytelnie, pikniki literackie, noce w bibliotece…. a wszystko to z głównym motywem: książką. Nie stroni od projektów: pisze wnioski do grantodawców, następnie koordynuje, realizuje, a na końcu rozlicza projekt. Współpracuje z samorządem, instytucjami kultury i edukacji, fundacjami, stowarzyszeniami. Bierze także udział w różnych lokalnych, ogólnopolskich czy światowych akcjach czy kampaniach. Posiada umiejętności grafika: tworzy plakaty, ulotki, broszury, zaproszenia. Jest specjalistą od promocji: redaguje stronę internetową biblioteki, Facebooka, Instagrama, Youtube, robi zdjęcia do relacji, pisze teksty promocyjne, kręci filmiki … Potrafi obsługiwać nowe media i wie jak je wykorzystać do promocji czytelnictwa i biblioteki.

Po zaprezentowaniu zawodu bibliotekarza przyszedł czas na gratulacje, życzenia, kwiaty i prezenty, które złożyli Starosta Bocheński, Burmistrz Miasta Bochnia, przedstawiciele zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Partnerskiego Bochnia – Saarlouis. Nie zabrakło podziękowań dla bibliotekarzy szkolnych współpracujących z Biblioteką.

Uroczystość uświetnił występ Marii Babicz – nauczycielki śpiewu w Miejskim Domu Kultury w Bochni i jej uczennic Kingi Szewczyk i Weroniki Ciury z akompaniamentem Kingi Nowak.

Wszystkim pracownikom Bibliotek życzymy zdrowia, pomyślności, pasji, radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

Skip to content