Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Wernisaż Teresy Mrugacz w Filii Nr 1 – zapowiedź

Filia Nr 1, ul. Wojska Polskiego zaprasza na wernisaż TERESY MRUGACZ, który odbędzie się 11 maja 2023 r. o godz. 18.00 w lokalu Filii. Podczas spotkania malarka będzie prezentować i czytać własne wiersze.

Artystka urodziła się w Tarnogrodzie, dzieciństwo i młodość upłynęły jej w Majdanie Sieniawskim, gdzie pośród piękna przyrody kształtowała się osobowość i wrażliwość artystyczna. Ukończyła Liceum w Sieniawie i studia na WSP w Rzeszowie, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku i rozpoczęła pracę nauczyciela- polonisty w pobliskiej Muchówce, którą kontynuowała aż do emerytury.

Jednak jej największą pasją okazała się sztuka. Pierwsze próby poetyckie podjęła już w czasach licealnych, malarstwem zajęła się znacznie później. Na swojej drodze spotkała wiele osób, które ją wspierały i pomagały poznawać tajniki malarstwa, a także służyły pomocą w organizowaniu wystaw.
Wystawiała swoje obrazy m.in. w Bochni, Brzesku, Tarnogrodzie, Biłgoraju, Miechowie, Krakowie, Nowym Wiśniczu oraz wśród brytyjskiej polonii w Coventry. Wiele obrazów znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Od kilku lat jest członkiem Limanowskiego Oddziału TPSP i uczestniczy w wystawach zbiorowych.

W swojej twórczości Teresa Mrugacz preferuje malarstwo olejne o różnorodnej tematyce – poprzez kwiaty, pejzaże, martwe natury po architekturę i portrety. „Malarstwo Pani Teresy jest wręcz perfekcyjnie czyste pod względem kompozycyjnym. Wszystkie elementy pejzażu zdają się wzajemnie przenikać. Nawet jeśli w krajobrazie pojawia się ślad ludzkiej ręki, chata, kopa siana, płot, to jest on tak wtopiony w krajobraz, że wydaje się, iż bez tego śladu obraz wydaje się niepełny. Harmonia, cisza i spokój to cechy pejzaży Pani Teresy.” – te słowa Jerzego Skrobota, dziennikarza i krytyka sztuki najlepiej oddają charakter prac artystki.

Kolejna pasją Teresy Mrugacz stała się renowacja i malowanie starych drewnianych skrzyń, zajęła się także renowacją starej kapliczki do skansenu w Laskowej. Od roku zajmuje się również reżyserią spektakli w kole teatralnym „Odeon” w Żegocinie.

Wystawę można będzie oglądać do końca maja w godzinach pracy Filii. Serdecznie zapraszamy

 

Skip to content