Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Projekt „Magia z czytania” – podsumowanie

Biblioteka zakończyła realizację projektu „Magia z czytania” dofinasowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W ramach zadania zaprosiliśmy naszych czytelników na cykl spotkań autorskich i warsztatów dla najmłodszych, ich rodziców, opiekunów oraz bibliotekarzy. Dzieci miały okazję spotkać się z popularnymi twórcami książek dla najmłodszych: Przemysławem Wechterowiczem, Grzegorzem Kasdepke, Wojciechem Widłakiem, Jakubem Skworzem i Maurycym Polaskim. Młodzież i dorośli wzięli udział warsztatach z dr Wandą Matras –Mastalerz i dr Lucyną Bogacz – Jonas. Spotkania i warsztaty odbyły się w czterech blokach tematycznych: mądre bajki, trudne emocje, nauka czytania i gimnastyka dla języka.
Realizując projekt postawiliśmy na najmłodszą grupę czytelniczą, aby jak najwcześniej wyrabiać w niej świadomość czytelniczą i zachęcić do sięgania po książki. Wskazaliśmy i uświadomiliśmy dorosłym, jak wielki wpływ może mieć na czytelnika odpowiednio dobrana lektura.
Istotnym elementem projektu były integracyjne, rodzinne pikniki czytelnicze w plenerze pod hasłem „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie”. Pikniki odbyły się: w Parku Rodzinny Uzbornia, na osiedlu Chodenice przy Filii Nr 2, w Tężni Solankowej na Plantach Salinarnych i na osiedlu Kurów, przy zlokalizowanej tam Filii Nr 3. Na piknikach gościliśmy Teatry ze spektaklami i animacjami, szkoły językowe ENCJO! i Helen Doron, Pracownię RERUM. Bibliotekarze przygotowali zieloną czytelnię, stoiska z książkami, krzyżówkami, grami, zorganizowali grę terenową, chętni korzystali z możliwości zrobienia magicznego tatuażu. Uczestnicy zabaw, od lat 1 do 101, nagradzani byli nagrodami i gadżetami, w postaci smyczy, toreb lnianych i książek. Realizacja całego zadania odbyła w Bibliotece głównej i 5 filiach, a więc swoim zasięgiem objęte było całe miasto.
Aby uatrakcyjnić zabawy „pod chmurką” zakupiono duże gry planszowe XXL. Wykonano puzzle XXL z pięknym widokiem Bochni, wykorzystaliśmy w tym celu zdjęcie bocheńskiego fotografa Pawła Klasy, który użyczył nam praw do niego, za co dziękujemy. Myślimy, że gry i puzzle będą jeszcze długo służyły naszym czytelnikom.

W ramach projektu odbyło się 14 spotkań i warsztatów dla dzieci i dorosłych, oraz 4 pikniki plenerowe. Mamy nadzieję, że w przyszłym 2022 roku będziemy mieli możliwość powtórzenia zadania i zaproponowania nowych form zabaw z książką dla wszystkich pokoleń.

logo MKDNiS
Skip to content