Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Marek Pacuła – satyryk z własnym tekstem

Marek Pacuła – satyryk z własnym tekstem
W ostatnim dniu listopada, w bocheńskiej bibliotece odbyła się premiera książki Andrzeja Pacuły pt. „Marek Pacuła satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna”.
Prezentowane po raz pierwszy bocheńskiej publiczności dzieło jest opowieścią biograficzną dokumentującą artystyczną działalność Marka Pacuły (1945-2017) – satyryka, scenarzysty, reżysera teatralnego, konferansjera, dziennikarza, współtwórcy „Spotkań z balladą”, w latach 1998-2010 szefa artystycznego „Piwnicy pod Baranami”.
Inaugurując ten niezwykły wieczór autorski, Andrzej Pacuła odczytał wiersz pt. „Bezdomni” napisany w 1964 roku przez brata Marka. Opowieść o utalentowanym, starszym bracie rozpoczęła się od przywołania obrazów domu rodzinnego, Uzborni w rodzinnej Bochni, rodziców, rodzeństwa i znajomych z lat wczesnej młodości, aby następnie przenieść się do matecznika intelektualnych i artystycznych zasobów społeczności studenckiej czyli Żaczka. To fenomenalne miejsce i zamieszkująca je wspólnota ukształtowały światopoglądowo i artystycznie wielu intelektualistów i ludzi sceny, również Marka Pacułę. W czasie spotkania, uczestnicy wysłuchali wielu interesujących historii uwierzytelniających bogaty dorobek artystyczny bohatera, który, jak czytamy w książce, był twórcą inteligentnego humoru, krytycznym obserwatorem świata i ludzi, a „wielowątkową twórczość uprawiał jakby mimochodem, z łatwością i lekkością właściwą ludziom nadmiernie inteligentnym, nadmiernie wrażliwym i nadmiernie utalentowanym”.
Szczególnie wyróżniającym się osiągnięciem początkowych lat działalności twórczej Marka Pacuły jest stworzenie wraz z Krzysztofem Materną oryginalnej formuły widowiska kabaretowego „Spotkanie z balladą”, aktywność sceniczna i konferansjerska w Piwnicy pod Baranami oraz aktywność redaktorsko literacka w Rozgłośni Krakowskiej Polskiego Radia. Zasłynął też jako animator życia artystycznego na emigracji, zakładając w Chicago kabaret literacki „U Chochoła”. Ważne miejsce w orbicie zainteresowań reżyserskich Marka Pacuły zajmował teatr i sztuka teatralna. Współpracując z teatrem w Gdyni i w Szczecinie wsławił się jako reżyserem wielu wyjątkowych spektakli.
W czasie premiery książki, Andrzej Pacuła ze swadą opowiadał o swoim bracie Marku, prezentując jednocześnie slajdy z ciekawymi fotografiami i dokumentami, potwierdzającymi działalność artystyczną bohatera. Przytaczał też opinie znajomych, przyjaciół i współpracowników artysty. Szczególnie miłym akcentem było przywołanie za pomocą nowych technologii, zarejestrowanego obrazu i głosu Marka Pacuły czyli krótkich felietonów filmowych, przygotowanych specjalnie dla telewizyjnego talk-show MdM czyli Mann do Materny, Materna do Manna.
Wieczór autorski zakończył występ bocheńskiego muzyka Tadeusza Apryjasa, który zaśpiewał i zagrał na gitarze własne kompozycje muzyczne do tekstów piosenek Andrzeja Pacuły.
Wszystkich chętnych do bardziej wnikliwego zapoznania się z biografią artysty odsyłamy do książki „Marek Pacuła satyryk z własnym tekstem. Biografia artystyczna”, którą można wypożyczyć w Czytelni Powiatowej i Miejskie Biblioteki Publicznej w Bochni.

Zdjęcia ze spotkania w: Galeria

Skip to content