Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Młodzież szkół średnich uczestniczyła w warsztatach z Witoldem Vargasem

Trzy warsztaty komiksowe z Witoldem Vargasem – ilustratorem, podróżnikiem, nauczycielem rysunku, zatytułowane „Uniwersum Bestiariusza Słowiańskiego”, odbyły się w bocheńskiej Bibliotece 30 października 2023 r. w ramach projektu „Perunem do Audio , z Welesem do Czwórki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury .

Witold Vargas: pisarz, muzyk, bajarz i autor ilustracji do książek dla dzieci od lat zafascynowany jest kulturą i wierzeniami dawnych Słowian. Wraz z Pawłem Zychem współtworzył „Bestiariusz słowiański”, w którym roi się od Południc, Płanetników, Strzyg, Utopców, Wilkołaków, Kłobuków i innych niesłychanych stworzeń. Pisze książki fantasy, science fistion, historia, baśnie, legendy, podania. Jego hobby to: śpiewanie, granie, komponowanie, pisanie opowiadań, story telling.

W warsztatach uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego (klasy IV, II) oraz Zespołu Szkół nr 3 im. Ks. Prof. J. Tischnera (klasy I). Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością i warsztatem naszego gościa, a także mogli sposobem „burzy mózgów” stworzyć własną niezwykłą opowieść nasiąkniętą klimatem słowiańskich wierzeń. Nie obyło się też bez żywej rozmowy o twórczych aspektach pracy rysownika, a także bajarza. Miłym zaskoczeniem dla samego autora było zaangażowanie młodych uczestników spotkania, którzy bardzo czynnie podjęli próbę stworzenia własnej magicznej historii. Pomysły uczniów były niesamowite. Z bogactwa tych wszystkich inspiracji, na zakończenie każdych warsztatów, autor opowiedział gawędy: o skarbniku i starej babie, o dwóch braciach, którzy dziwnym zbiegiem okoliczności znaleźli się w ciemną noc na cmentarzu, a także o kobiecie, która spotkała oparnice – rusałki zamieszkujące mgły i opary unoszące się nad potokami. Opowiadania były zabawne, dzięki żywej gestykulacji i mimice gościa, ale były też momenty, w których uczniowie podskakiwali ze strachu na krzesłach. Było mnóstwo pytań, m.in. czy wierzy w te stwory, skąd czerpał wiedzę na temat tych wszystkich słowiańskich stworów, ile czasu zajmuje stworzenie jednego opowiadania itp.
Podsumowaniem tych spotkań są słowa: „Idź za swoimi marzeniami, szukaj inspiracji”. Pisarz zachęcał do odkrywania własnej osobowości artystycznej i nie równania nikogo do linijki. „Podążajcie własną drogą”- mówił.

Dziękujemy Witoldowi Vargasowi za wspólne spotkania.

Skip to content