Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Krótko o 2022 roku

Kolejny, 2022 rok za nami, toteż przyszedł czas na krótkie podsumowanie. Dla nas był to rok pożegnań. W czerwcu odeszła do wieczności nasza emerytowana koleżanka Władysława Dobranowska, długoletnia kierowniczka Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. W przedostatni dzień roku pożegnaliśmy, zmarłą niespodziewanie, Annę Stolarczyk – długoletnią kierowniczkę Wypożyczalni dla Dorosłych.

A co działo się w Bibliotece, co zaproponowaliśmy naszym czytelnikom? Przede wszystkim bogate zbiory, które nasi czytelnicy chętnie wypożyczali. Podkreślam „chętnie” bo statystyki pokazują, że minął czas covidowego strachu dzięki czemu więcej czytelników odwiedza Bibliotekę i wypożycza zbiory. Więcej czyli ile? W 2022 r. zarejestrowaliśmy 6915 czytelników (czyli statystycznie co czwarty mieszkaniec Bochni jest naszym czytelnikiem, na pozostałych jeszcze czekamy 😉 ) Korzystający z Biblioteki odwiedzili nas ponad 53 tyś. razy i wypożyczyli ponad 127 tyś. zbiorów! (przypada 4,5 na 1 mieszkańca miasta). Nasi użytkownicy korzystali również z dostępu do książek elektronicznych.

W ramach realizowanego projektu „Magia z czytania, siła z podróżowania” dofinansowanego ze środków MKiDN zaprosiliśmy na dwa pilniki literackie, liczne spotkania i warsztaty, konkursy, gry miejskie. Cały rok działały Dyskusyjne Kluby Książki, kluby dla maluchów, warsztaty twórczego pisania, warsztaty rękodzieła, klub czytelnej myśli… organizowaliśmy lekcje biblioteczne, promocje książek, wystawy… Powstał nowy cykl spotkań: Strefa Kobiet. Trudno wymienić wszystkie działania, ale o informowaliśmy o nich na stronie internetowej Biblioteki, Facebook`u, Instagramie i kanale YouTube, skutecznie, gdyż wzięło w nich udział prawie 8,5 tyś. uczestników.

Z zadowoleniem zaobserwowaliśmy, że Czytelnia dla Dorosłych, odnowiona i przearanżowana w 2020 r. dzięki projektowi „Trzecie miejsce – strefą wypoczynku dla każdego” w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Bochnia, systematycznie zyskuje nowych użytkowników: czytających, korzystających z komputerów, gier planszowych, ciszy…. i tych, którzy zasmakowali w czytelnianej kawie i herbacie 😉
Rok 2022 postawił przed nami nowe zadanie. Po wybuchu wojny w Ukrainie i napływie do miasta uchodźców zaprosiliśmy ich do korzystania z usług i zbiorów Biblioteki. Mogli korzystać ze stanowisk komputerowych, zbiorów w języku ukraińskim dostępnych online, materiałów do nauki języka polskiego i pomocy bibliotekarzy. Ogłosiliśmy zbiórkę książek w języku ukraińskim i rozpoczęliśmy starania o pozyskanie ich z innych źródeł. Dzięki wielu darczyńcom przybysze z Ukrainy mogą czytać książki w języku ojczystym. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom!

Kolejne zadanie podjęliśmy sami, motywowani chęcią ocalenia zbiorów papierowych, ulegających degradacji, a mających znaczenie dla historii i kultury naszego miasta. Rozpoczęliśmy ich digitalizację na profesjonalnym skanerze wypożyczonym z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wkrótce efekty naszej pracy będą widoczne w małopolskiej bibliotece cyfrowej.

Drodzy Czytelnicy, dziękujemy, że byliście z nami przez cały 2022 r. Zapraszamy do Biblioteki i w 2023 r., obiecujemy, że nie zabraknie w niej interesujących książek, audiobooków, e-booków oraz atrakcyjnych zajęć i wydarzeń kulturalnych. Wejdźmy w ten Nowy Rok z ufnością, w zdrowiu i dobrym nastroju!

 

Skip to content