Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Krótko o 2020 roku…

Krótko o 2020 roku
Minął rok 2020 …., rok nietypowy, pełen zaskoczeń, niepewności a nawet strachu, spowodowanych pandemią koronawirusa.
O pandemii zaczęto mówić już w styczniu, ale był to dla nas temat odległy, dotyczył przecież Chin. Tak było do marca, gdy nakazano, od 12 marca, zamknąć dla czytelników biblioteki a większość pracowników skierować do pracy w domu, pozostali w działach tylko pojedynczy bibliotekarze. Biblioteka opustoszała, ulice Bochni wyludniły się. Czytelnicy mogli korzystać tylko z e-booków, do których kody wysyłano e-mailowo, i niektórych skanowanych materiałów. Ten stan trwał do maja. Gdy 11 maja Czytelnicy mogli ponownie wejść do Biblioteki zastali zasadnicze zmiany: bibliotekarzy za przegrodami z pleksi, w maseczkach i rękawiczkach, podających książki przez malutkie (niemal apteczne) okienka, wszechobecne urządzenia z płynem do dezynfekcji rąk, obowiązek przychodzenia w maseczkach. Czytelnikom przeszkadzał brak wolnego dostępu do półek, zamknięte czytelnie, brak możliwości elektronicznej rezerwacji zbiorów, gdyż te oddane trafiały na 3-dniową kwarantannę. Mimo dużego rygoru sanitarnego w pierwszych dniach sierpnia stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania wśród pracowników. Na szczęście osoba zarażona przeszła chorobę dość łagodnie, ponadto wiedziała od kogo się zaraziła, (uff, jaka ulga) … poza biblioteką. Musieliśmy odwołać wszystkie zaplanowane spotkania i zajęcia, niektóre aktywności przenieść do internetu. Bibliotekarze za zamkniętymi drzwiami mieli dużo czasu na porządkowanie zbiorów, uzupełnianiu bibliografii regionalnej, katalogu, przygotowanie zakupów nowości wydawniczych i scenariuszy zajęć. Gros czasu poświęcili na szkolenia on-line, które generowały nowe pomysły. Przy drobnych pracach remontowych pokazali, że nieźle posługują się nie tylko komputerową myszką ale i … wałkiem malarskim . Po pierwszych miesiącach „oswajania się” z nową rzeczywistością i po zniesieniu niektórych zakazów, próbowaliśmy chociaż częściowo wrócić do normalnej pracy. Opracowaliśmy „Regulamin organizacji wydarzeń w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni” i od 22 czerwca 2020 r. wznowiliśmy organizację spotkań, wprawdzie w ograniczonym wymiarze i przy zachowaniu zaostrzonych zasad sanitarnych, ale choć w części przypominało to normalną pacę. Udało nam się zrealizować cykl szkoleń dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego w ramach projektu „Nowocześni i zorientowani” i większość spotkań w ramach projektu „Aktywni w jesieni życia” Niestety, październik przyniósł kolejne obostrzenia. Od 20 października 2020 r. odwołano wszystkie spotkania stacjonarne a bibliotekarze, by móc zrealizować choć część zaplanowanych działań, musieli pokonać przeszkody techniczne i zdobyć nowe umiejętności organizowania spotkań on-line. Od 7 do 29 listopada 2020 r. kolejne obostrzenia związane z pandemią znów zmusiły nas do zamknięcia Biblioteki dla czytelników, a cały czas pracujących bibliotekarzy do odbierania licznych telefonów: jednych z wyrazami zaskoczenia, innych z wyrazami sympatii i tęsknoty a jeszcze innych z pretensjami.

Do końca roku nie mogliśmy otworzyć czytelń. Niektóre zbiory czytelni można było wypożyczać do domu. Czas zamknięcia Czytelni dla Dorosłych wykorzystaliśmy na zrealizowanie projektu „Trzecie miejsce – strefą wypoczynku dla każdego” dofinansowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia, polegającego na remoncie, modernizacji i doposażeniu Czytelni. Dzięki temu stworzyliśmy przyjazne i nowoczesne, ogólnodostępne miejsce do indywidualnej pracy, nauki, odpoczynku, spędzania wolnego czasu. To pierwsza całościowa zmiana aranżacji Czytelni od 70 lat jej pracy. Szansę, jaką dał nam budżet obywatelski, staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać we współpracy z architektem p. Bogdanem Budysiem – autorem projektu aranżacji wnętrza oraz Pawłem Cepakiem i Jakubem Ziębą wykonawcami mebli. Nad wszystkim czuwały pomysłodawczynie projektu Alicja Imiołek i Barbara Banach.
Możliwości działań on-line dawały nam: działająca od stycznia 2020 r. pod dotychczasowym adresem nowa strona internetowa Biblioteki, profil Biblioteki na Facebooku oraz nowo założone konta Biblioteki na Instagramie i kanale YouTube. To tam najbardziej uwidoczniła się aktywność bibliotekarzy. Coroczne ogólnopolskie święto bibliotek w Polsce czyli Tydzień Bibliotek, wprawdzie o wiele skromniej obchodzone niż co roku, ale nas i tak napawało dumą bo odbyło się pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”, którego autorem był nasz kolega Mariusz Nakielny. Kolejnym naszym sukcesem był udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2020, Bocheńska Biblioteka znalazła się wśród 100 bibliotek wyróżnionych i nagrodzonych za organizację najciekawszej Nocy Bibliotek 2020. Dziewiątą edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytano „Balladynę J. Słowackiego”, zorganizowaliśmy w nowej (jeszcze oficjalnie nie otwartej 😉 tężni solankowej. Sprzyjająca aura, niepowtarzalny klimat bocheńskiej tężni, duże grono słuchaczy, znakomita interpretacja tekstów i atrakcyjny dobór czytanych fragmentów spowodowały, że nie zabrakło ani mądrej refleksji ani dobrej zabawy a słuchacze na nowo mogli „odkryć” i przypomnieć sobie dawno poznaną, może i trochę zapomnianą, tragedię. Również XI edycja konkursu poetyckiego dla młodych poetów „Od pierwszych wersów już na całe życie…” musiała się odbyć w zmienionej formie. Przykre było to, że nie mogliśmy się spotkać z młodymi twórcami, zorganizować tradycyjnych warsztatów, porozmawiać i zrobić wspólnej fotografii. Mogliśmy tylko opublikować na stronie internetowej listę laureatów i ich wiersze. Czwarta edycja Bocheńskiego Festiwalu Literackiego „oKruch”, koordynowanego przez Bocheński Oddział SBP, odbyła się całkowicie on-line, i dzięki temu można ją nadal oglądać na naszym kanale YouTube.
Były w minionym roku bardzo smutne momenty, do wieczności odeszły nasze byłe koleżanki: w sierpniu Magdalena Królicka – wieloletni pracownik wypożyczalni i czytelni, we wrześniu Bronisława Kociumbas – były kierownik Filii Nr 1 a w grudniu Barbara Markiewicz – Kuźma, która przez pięć lat kierowała bocheńską Biblioteką.
Teraz, z pewnymi obawami, wchodzimy w rok 2021, co nam przyniesie nie wiadomo, ale wiemy, że jakiekolwiek nowe wyzwania się pojawią to sprostamy im… .

Anna Pawlik fot.1
Skip to content