Genetyka a sztuka

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza do obejrzenia wykładu pt. Genetyka a sztuka, autorstwa Małgorzaty Kmiecik – studentki logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Na co chorowała bohaterka najsłynniejszego obrazu z czasów renesansu – Mona Lisa? Ile lat liczy najstarszy przypadek Zespołu Downa? Czym jest „syndrom wilkołaka”? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w wykładzie, o którym sama autorka mówi następująco: „Chorobami genetycznymi w sztuce zainteresowałam się w trakcie studiów, kiedy na jednym z przedmiotów, w ramach ciekawostki, zaprezentowany został artykuł Profesora Janusza Limona „Wrodzone wady rozwojowe i choroby genetyczne człowieka w sztuce”. Od tamtego momentu zaczęłam szerzej zgłębiać ten temat i stawał się on dla mnie coraz bardziej fascynujący. Inspirująca okazała się również bocheńska Biblioteka, która posiada bogate zbiory opracowań z zakresu historii sztuki, historii medycyny oraz biografie artystów. Przygotowane we współpracy z Biblioteką wystąpienie to próba przyjrzenia się kilku obrazom pod kątem tego, czy postaci uwiecznione przez artystów różnych epok, nie cierpiały przypadkiem na jakieś zaburzenie genetyczne”.

Zachęcamy do obejrzenia materiału na kanale YouTube Biblioteki i odwiedzenia Biblioteki!