Szkolenie bibliotekarzy powiatu bocheńskiego

14 września 2021 r. odbędzie się szkolenie bibliotekarzy Bibliotek Publicznych powiatu bocheńskiego .

W ramach pierwszej części szkolenia ”Osobliwości Powiatu Bocheńskiego” zaprosimy bibliotekarzy do zwiedzenia niezwykłego i wyjątkowego Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni. To unikatowe w skali Polski muzeum prezentuje zbiory motyli z prawie wszystkich kontynentów świata. Stała ekspozycja motyli świata liczy ponad cztery i pół tysiąca okazów pochodzących ze wszystkich stref zoograficznych. Zbiór jest uwieńczeniem pasji kolekcjonerskiej Jacka i Filipa Kobieli pochodzących z Bochni, trwającej już 37 lat.

Temat wykładu to zaproszenie do refleksji nad pojęciem, istotą i znaczeniem kultury. Pojawi się pytanie o to, czy można wskazać na podstawowe znaczenie kultury oraz zaproszenie do przyjrzenia wybranym współczesnym ujęciom definicyjnym, próbującym wskazać na jej istotę. W jaki sposób współczesna refleksja nad kulturą może nam pomóc dostrzec wspomnianą „arcy–dzielność” Bibliotek? Co może stać się ich arcy–dziełem? Porozmawiamy o znaczeniu kultury dla budowaniu życia społecznego i wspólnoty oraz rozwoju indywidualnej, unikalnej ludzkiej osobowości. Bez autentycznej i popartej bardzo konkretnym działaniem troski o kulturę wyrażamy zgodę nie tyle na stagnację, ile na regres w naszym indywidualnym i wspólnotowym życiu. Troska o kulturę jest przecież jedną z najpiękniejszych form troski o siebie samego i osoby obok nas.