Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

E-konkurs „Nieprzeciętni, czyli zgadnij o kim mowa…”- pytania

Pytanie 1

Dla bochnian jest postacią szczególną, ponieważ dzięki niemu powstała w Bochni kopalnia soli oraz miasto zorganizowane na prawie magdeburskim.

Pytanie 2

Polska nauczycielka i bibliotekarka. 1 kwietnia 1946 r. powołana na stanowisko kierowniczki Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Uruchomiła 154 punkty biblioteczne w miejscowościach powiatu bocheńskiego. Za wybitne zasługi w działalności artystycznej i naukowej oraz w upowszechnianiu kultury otrzymała tytuł honorowy: Zasłużony dla Kultury Narodowej.

Pytanie 3

Polonista, pedagog, historyk, kolekcjoner, twórca muzeum w Bochni i inicjator utworzenia liceum plastycznego w Nowym Wiśniczu oraz Szkoły Muzycznej w Bochni.

Pytanie 4

Nauczyciel, oficer Wojska Polskiego, działacz konspiracyjny i niepodległościowy, więzień polityczny PRL, wybitny sportowiec. Wielokrotny rekordzista, mistrz i reprezentant Polski w pływaniu.

Pytanie 5

Światowej klasy projektant i budowniczy mostów. Syn Heleny, aktorki i prowincjonalnego aktora Gustawa Zimajera. W ciągu swej kariery inżynierskiej zbudował ponad 30 mostów stalowych przez wielkie rzeki amerykańskie (w tym 6 przez Missisipi). Odegrał też znaczącą rolę w unowocześnianiu konstrukcji mostowych i stał się jednym z głównych pionierów nowoczesnych mostów wiszących o ogromnych rozpiętościach.

karta odpowiedzi PDF  

karta odpowiedzi docx

E-konkurs regulamin PDF

 

Skip to content