W poniedziałek 9 października 2023 r. odbyły się dwa wykłady Natalii Kościńskiej dla młodzieży pt. „Czy tradycja może być modna. O poszukiwaniu słowiańskości swoich korzeni w XXI wieku”. Wykłady odbyły się w ramach realizacji projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury. Uczestnikami była młodzież z Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni i I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni.
Natalia Kościńska to polonistka z powołania i wykształcenia, twórczyni podcastu “Słowiańskości“, członkini Stowarzyszenia Badaczy Popkultury „Trickster”. Interesuje się folklorem oraz sposobami jego wykorzystania w popkulturze. Wygłasza prelekcje m.in. na Dniach Fantastyki, Polconie, Horror Day czy Niskonie. Uczy studentów i szkoli kadry kultury w ramach współpracy z Firmą Good Books. Czyta słowiańską fantastykę, słucha polskiego folku, bierze udział w imprezach rekonstrukcyjnych. Zawodowo tworzy mobilne gry terenowe.
Na wykładach poruszana była szeroko pojęta słowiańskość, z czym kojarzy się słowiańszczyzna, pierwsze państwa słowiańskie Samona i Wielkomorawskie. Poznaliśmy różne religie, gdyż nie wszyscy wierzyli w tego samego Boga. Według Natalii Kościńskiej tradycja, aby przetrwać musi być żywa, aby nam służyła, musimy ją przekształcać. Poznaliśmy słowiańskość w popkulturze: literaturze, muzyce, grach planszowych, grach wideo i filmach. Były także tzw. Słowińskie frytki, czyli paradoksy i reklamy słowiańskości, które bardzo odbiegają od tradycji. Słowiańskość jest „modna”, spotykamy jej wpływy w kosmetykach, modzie, restauracjach, browarach, biżuterii.
Porównaliśmy typowe święta Słowian z katolickimi: Jare Gody to Wielkanoc, Noc Kupały – Noc Świętojańska, Święto Plonów – Dożynki, Szczodre Gody – Boże Narodzenie. Wytłumaczyła co to słowiański przykuć. Natalia Kościńska powiedziała także o zagrożeniach, wymyślonych, niezgodnych z rzeczywistością faktach np. Wielkiej Lechii, słowiańskiej gimnastyce, mantrach czy runach. Ciekawostek i faktów była dużo więcej, nie sposób o wszystkich napisać. Wykłady dały nam do myślenia: kim jesteśmy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.