Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Zbigniew Pikuła promował tomik „Cebula ze szczyptą soli”

Radość i salwy śmiechu publiczności wypełniającej salę klubu towarzyszyły spotkaniu ze Zbigniewem Pikułą i promocji jego najnowszego tomiku satyrycznego „Cebula ze szczyptą soli”, która odbyła się w Bibliotece 10 października 2023 r.

Zbigniew Pikuła tworząc tomik satyryczny postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę, gdyż zamieścił w nim nie tylko bardzo popularne i chętnie pisane przez wielu twórców wiersze, fraszki i limeryki ale i tak mało znane formy jak: villanelle, pantum, moskaliki, odwódki, onamudaje, akwarymki, bonieluby i epitafia …, wszystkie pełne humoru, niedopowiedzeń, komicznych wyolbrzymień, karykaturalnego przedstawienia postaci.

Autor rozpoczął prezentacje tekstów satyrycznych od utworów klasyków literatury polskiej: Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida i Juliana Tuwima, zaczerpniętych z obszernego zbioru „Cztery wieki fraszki polskiej”. Aby nie psuć zabawy czytelnikom, którzy nabyli tomik, z promowanej książki odczytał tylko wybrane utwory. Niektóre miały formę piosenki. Zaprezentował je w towarzystwie swoich przyjaciół występujących od kilku lat w kabarecie Formacja Występna Ale Szopki: Andrzeja Knapika, Zygmunta Lizaka, Elżbiety Malak, Krzysztofa Wala i Stefana Wilczyńskiego.

Na promocję z przyczyn losowych nie przyjechał ilustrator książki, znakomity rysownik Henryk Cebula. Toteż autor zdradził słuchaczom jak poznał rysownika, opowiedział o jego twórczości, uniwersalności rysunku jako formy przekazu, wystawach indywidualnych (98) i zbiorowych (ponad 800) oraz licznych konkursach na całym świecie, w których brał udział, często z sukcesami.

Na zakończenie spotkania autora promowanego tomiku czekała niespodzianka. Zygmunt Lizak zaprezentował utwór satyryczny o …. oczywiście o Zbigniewie Pikule. Po promocji można było nabyć tomik i otrzymać dedykację.

Skip to content