Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Krótko o 2021 roku

Minął rok 2021,  drugi rok z pandemią koronawirusa, ograniczeniami,  niepewnością, zaskoczeniami… .

Weszliśmy w 2021 rok z nieco „oswojoną” pandemią, ale już bardzo zmęczeni ograniczeniami i brakiem możliwości swobodnego funkcjonowania, narzuconymi przez obowiązujące przepisy. Na jego początku  pojawiło się niewielkie światełko w tunelu, pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, z początku tylko dla najstarszych, z czasem dla coraz szerszej grupy, które nie wszyscy przyjęli z wiarą i entuzjazmem.

Rok ten rozpoczęliśmy od kameralnej, ale jakże radosnej dla bibliotekarzy i czytelników uroczystości: 25 stycznia 2021 r. w niewielkim gronie, w obecności Burmistrza Stefana Kolawińskiego, zaledwie kilku przedstawicieli Urzędu Miasta i Biblioteki zaprezentowano odnowioną Czytelnię dla Dorosłych. Bibliotekarze wykorzystali czas przymusowego zamknięcia czytelń i finanse pozyskane z Budżetu Obywatelskiego, by diametralnie zmienić pomieszczenia Czytelni. Zrealizowano projekt „Trzecie miejsce – strefą wypoczynku dla każdego”. Czytelnia została odnowiona (odmalowana przez pracowników Biblioteki), zyskała nowe meble i wyposażenie poprawiające komfort korzystania. Po dziesięciomiesięcznym zamknięciu spowodowanym pandemią Czytelnia wznowiła pracę w reżimie sanitarnym.

Zima i początek wiosny okazały się dla pracowników Biblioteki bardzo trudne, Covid nie oszczędził załogi, toteż kilka tygodni działy były otwarte na jedną zmianę, chwilowo zawieszono pracę w soboty i niedziele. Nie mogliśmy również wspólnie z naszymi gośćmi świętować 75-lecia Biblioteki – pozostało nam ograniczyć się do działań on-line. Opracowano i opublikowano hasło encyklopedyczne: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zamieszczone w Wikipedii, które przygotowała Barbara Banach. W maju przeprowadzono akcję na Facebook’u Biblioteki,  publikując cykl „Z kart historii bocheńskiej Biblioteki”. Podczas pikników literackich Czytelnikom zaproponowano zabawę:„75 życzeń na 75 lecie Biblioteki”, która polegała na pisaniu życzeń dla Biblioteki na zasadach: wybierz książkę, otwórz na 75 stronie, wybierz fragment, zdanie, kilka zdań i… stwórz życzenia… .

Od początku roku Biblioteka pracowała w dużym reżimie sanitarnym, czytelnikom najbardziej przeszkadzał brak wolnego dostępu do zbiorów, w czerwcu zmieniło się to: zniknęły okienka do wypożyczania zlokalizowane przy drzwiach do działów, bibliotekarze powrócili na stałe stanowiska obsługi a czytelnicy, po dezynfekcji rąk, mogli samodzielnie wybierać książki z półek. W czerwcu powróciliśmy również do organizacji imprez stacjonarnych, oczywiście w reżimie sanitarnym. I tutaj los nam sprzyjał bo w projekcie, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Magia z czytania”, zaplanowaliśmy imprezy w plenerze czyli pikniki literackie. Dzięki temu bawiliśmy się z naszymi czytelnikami w Parku Uzbornia, Tężni Solankowej na Plantach, na ul. Chodenickiej i ul. Kurów obok Filii bibliotecznych. Mimo utrudnień gościliśmy w Bibliotece kilku znakomitych pisarzy m.in. Ałbenę Grabowską, Grzegorza Kasdepke, Wojciecha Widłaka i  Maurycego Polaskiego.  Promowaliśmy twórców związanych Bochnią i Bocheńszczyzną, w minionym roku byli to autorzy książek: Michał Majchrzak, Andrzej Pacuła, Krzysztof Stopczyński, Zbigniew Pikuła i Justyna Mączka oraz artyści Sławomir Jabłoński i Leszek Cepak.

Po wakacjach mogliśmy wreszcie zrealizować ostatni punkt projektu „Trzecie miejsce” czyli uruchomić w Czytelni minibarek z ekspresem do kawy i czajnikiem, by czytelnicy mogli przyjemnie spędzać czas, czytając i  popijając kawę lub herbatę. Wznowiły również pracę czytelnie w filiach.

Mając ograniczone możliwości działania bibliotekarze szukali sposobów na dotarcie do czytelników. Od początku roku towarzyszyli im on-line umieszczając wystawy, konkursy, wykłady, warsztaty… na stronie internetowej Biblioteki, Facebook`u, Instagramie i kanale YouTube. Prowadzili zdalne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki i warsztaty twórczego pisania. Zadbali o poszerzenie oferty Biblioteki o zbiory dla osób niedowidzących – książki z serii „Wielkie Litery” oraz możliwość dostępu do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica czyli zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej, na terminalu dostępnym w Czytelni dla Dorosłych.

Pod koniec 2021 roku działalność Biblioteki, aktywność, pomysłowość i praca jej pracowników znalazły odzwierciedlenie w wynikach 11 edycji ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek, którego organizatorami są Instytut Książki i Rzeczpospolita. Bocheńska Książnica uplasowała się w Rankingu na wysokim 31 miejscu. W rankingu udział wzięło 837 bibliotek (zapewne najlepszych, bo tylko te mają się czym pochwalić) z ponad 2600 uprawnionych.

Uskrzydleni tym wynikiem, ale ciągle dążący do lepszego, wkraczamy w 2022 r. z nowymi nadziejami, planami i pomysłami, życząc naszym czytelnikom i sobie dużo zdrowia.

Skip to content