Zapraszamy na otwarcie wystawy Janusza Jagły „Świat w obiektywie”, 24 października 2023 r. godz. 17.30, Filia Nr 1

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Janusza Jagły „Świat w obiektywie”, 24 października 2023 r. godz. 17.30 w Filii nr 1, ul. Wojska Polskiego 1.
Mieczysław Janusz Jagła urodził się w 1947 r. w Niepołomicach. Po uzyskaniu dyplomu magistra pedagogiki na WSP w Krakowie pracował jako nauczyciel m.in. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu oraz w Liceum Ogólnokształcącym
w Niepołomicach. W latach 1997 – 2014 pełnił funkcję dyrektora Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Podczas pracy zawodowej nieustannie pracował społecznie, został społecznym kuratorem sądowym dla nieletnich i funkcję tą pełni do dzisiaj. Pod koniec lat 60. XX wieku wstąpił do Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Gdy na skutek reformy terytorialnej kraju w 1975 roku zlikwidowano powiaty, postanowił założyć podobne towarzystwo w swoim mieście. W lipcu 1980 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zostało zarejestrowane, Janusz Jagła został wybrany Prezesem i jest nim do dzisiaj. Jego cyfrowy zbiór starych zdjęć i dokumentów Niepołomic obejmuje ponad 16 tysięcy plików i stanowi źródło wielu regionalnych publikacji oraz prac naukowych, w tym magisterskich.

W 2001 r. założył Izbę Regionalną w Niepołomicach, a w 2008 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku, który prowadzi do dzisiaj oraz Niepołomicki Dom Kultury Seniorów.

Pierwszą pasją jest regionalizm, a drugą astronomia. Po przejściu na emeryturę został wybrany w 2014 r. prezesem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, posiadającego własne czasopismo „Urania – Postępy Astronomii”. Funkcję urzędującego prezesa PTMA pełni do dziś.

Trzecia pasja to podróże, zarówno te bliskie po Polsce i Europie, jak i te dalsze w odległe zakątki naszego globu (Australia, Nowa Zelandia, Tasmania, wyspy Vanuatu czy Nowej Kaledonii). Zwiedził ponad 70 krajów. Fascynują go całkowite zaćmienia Słońca i na tych wyprawach wykonał najwięcej zdjęć i filmów. Jest również producentem 15 filmów popularnonaukowych dla dzieci „Mała Urania”, wyświetlanych ostatnio w TVP Nauka.

Za swoją pracę społeczną był wielokrotnie nagradzany m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Honoris Gratia” przyznaną przez Prezydenta Miasta Krakowa, Odznaką „Zasłużony dla Miasta Niepołomice” i in.

Na otwarciu dzisiejszej wystawy będziemy mieli okazję oglądać zdjęcia wykonane przez naszego gościa z różnych zakątków świata. O podróżach i historii fotografii opowie sam autor – Janusz Jagła. Zapraszamy.

Zdjęcie Janusza Jagły z podróży      Zdjęcie Janusza Jagły z podróży