Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Wystawa „Ewa & Adam” w bocheńskiej Bibliotece i Galerii Kopalnia Sztuki

W przededniu Dnia Kobiet w Bibliotece oraz Galerii Kopalnia Sztuki Bochnia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac grupy artystycznej „Effki”, zatytułowanej „Ewa i Adam” – kobiety o relacjach damsko -męskich…

Grupa „Effki” to pięć artystek: Iwona Skupińska, Irena Podolak, Nadia Siemek, Agnieszka Sroka oraz Sylwia Wenska, które spotykały się na plenerach i wystawach, łączy je talent i pasja tworzenia, a różni prezentowany styl malarstwa, technika, interpretacja tematu …. Pomysłodawczynią wystawy i tematu jest Iwona Skupińska. Zaproponowała, by pięć artystek pokazało wspólnie prace na pięciu wystawach, by każda z nich zaprosiła do swojego „matecznika”. I tak wystawa” Ewa i Adam” gościła już w zabytkowym dworku w Bolesławiu, w Klubie Bowlingowym w Czechowicach – Dziedzicach i w Krakowie w Bibliotece przy ul. Królewskiej. Do Bochni, na czwartą odsłonę, zaprosiła malarki Sylwia Wenska, związana z naszym miastem od lat więzami rodzinnymi i zawodowymi, na co dzień współpracująca z bocheńską Galerią Kopalnia Sztuki. W ubiegłym roku malarka miała wernisaż w naszej Bibliotece, prezentowała swoje obrazy w cyklu „Diversitas”.

Kilka słów o artystkach: Iwona Skupińska, absolwentka w WSP i ASP w Krakowie, jest instruktorem w Centrum Kultury w Bolesławiu, kierownikiem do spraw Edukacji Regionalnej i Pracy Twórczej. Pasjonuje się wszystkimi technikami plastycznymi, przygotowuje dzieci, młodzież do szkół plastycznych. Pracuje też z osobami dorosłymi zaszczepiając w nich nasiona sztuki. O swoim pomyśle napisała: „Ewa i Adam” to temat, który chodzi za mną od kilku lat. Zaczęłam malować go początkowo do Cieszyńskiej Galerii na starych deskach drzwi z bolesławskiego dworu ….W pewnym momencie zaproponowałam go grupie koleżanek, z którymi spotykamy się na krzykawskich plenerach…. Ewa i Adam to według mnie wieczna miłość ale też walka płci. Ludzie „skazani” na życie w jednej przestrzeni, którzy czerpią z tego radość ale także wywołują wojny. Chciałam pokazać ich jako postaci biblijne, ale też współczesne pary… Cieszmy się więc, że Ewa i Adam mieli okazję spotkać się w raju, dziś mogą jedynie na portalach społecznościowych.”

Krakowska artystka Irena Podolak, wychowana w domu gdzie sztuka była codziennością̨, w pracowni Ojca malarza i rzeźbiarza, ukończyła krakowskie szkoły artystyczne i od 2016 r. prowadzi własną pracownię w Krakowie, prezentując twórców. Zajmuje się̨ pisaniem Ikon i malarstwem sztalugowym. Głównym tematem jej prac jest człowiek, jego istota i duchowość́, pokazanie emocji, genezy zachowań, interpretacji tożsamości, skłonienie do przemyśleń́. O projekcie mówi: „Projekt „Adam i Ewa” czyli epifitoza bytu. A my, ich dzieci, jesteśmy słabi słabością odziedziczoną po nich, pierwszych rodzicach. Ta słabość zbyt często prowadzi nas do „wygnania z raju”…. Adam i Ewa są symbolami tego z czym zmagamy się w codzienności.”

Nadia Siemek pochodzi z Rosji, studiowała i pracowała jako projektant wnętrz w Moskwie, wyszła za mąż za Polaka i od 20 lat mieszka w Polsce. Prowadzi własną firmę NadiArt, uczestniczy w licznych wspólnych i indywidualnych wystawach oraz bierze udział w plenerach na terenie całego kraju. Wspólnie z Ireną Podolak prowadzi galerię w Krakowie. Zajmuje się organizacją warsztatów związanych ze sztuką, udziela lekcji rysunku i malarstwa. O wystawie napisała: „Obrazy do wystawy potraktowałam jako własne widzenie kobiety i mężczyzny od zarania dziejów po współczesność. Zawsze to miłość, namiętność, radość… A także niestety cierpienie, ból, nieporozumienie i … strata. Wszystko w związku dwóch osób wiąże się z tolerancją.”

Pochodząca z Sosnowca Agnieszka Sroka wykonuje zawód grafika DTP i realizuje różnorodne projekty graficzne. Jest autorką plakatów i grafiki do wystawy „Ewa i Adam”. Maluje okazjonalnie a impulsem twórczym najczęściej są dla niej emocje, ulubionym medium – farba olejna. Tworzy dla przyjemności, ubiera sztukę w płaszczyk użyteczności. O wystawie: „Zaproszenie do projektu „Ewa i Adam” przyjęłam z delikatnym uśmiechem. Sam tytuł interpretuję jako próbę ideowego tupnięcia nóżką wobec ogólnie uznanych stereotypów, dotyczących różnorodnych płaszczyzn współżycia kobiety i mężczyzny. Pryzmat tradycji cechuje kobiecość i męskość silną biegunowością właściwie w każdym aspekcie życia, jednak współczesny postęp w zakresie świadomości i technologii pozwala nam w coraz szerszym zakresie odciąć się od tych konwenansów…Tematem moich prac jest człowiek. Jego najprostszą odsłonę ubrałam w wypadkową swoich odczuć i emocji.… Mam nadzieję, że moją plastyczną opowieścią obudzę w Państwu refleksje.”

Sylwia Wenska absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, mieszka i pracuje w Tarnowie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, kostiumów scenicznych oraz elementów scenografii. Od paru lat w swojej aktywności artystycznej skupia się głównie na rysunku i malarstwie. Prace umieszcza w odrębnych cyklach malarskich, które subtelnie dotykają bardzo różnych tematów, problemów, idei. Treści ubrane są w mocny kolor i rysunek, czasem lewitujący w kierunku komiksu, pop- artu czy mangi. O wystawie: „Inspiracją do mojego cyklu obrazów na wystawę było malarstwo włoskiego quattrocenta, zarówno w jego formie jak i filozofii. …Piętnastowieczne przedstawienia Adama i Ewy, raju, nierozerwalnie wiążą się z pojęciem grzechu, kary, sądu ostatecznego. Są mroczne i pełne emocji – i tak chciałam przedstawić ten temat. Główną postacią mojego cyklu jest Ewa. Tak jak w biblijnej opowieści, Adam jest biernym bohaterem tej historii. Jego obecność na moich obrazach sprowadza się do symbolu – czerwieni…. ”

W Bochni wystawa „Ewa i Adam” gości w dwóch miejscach: w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5 oraz w Galerii Kopalnia Sztuki, Rynek 16. Pomysł ten narodził się po części z potrzeby – prac jest ponad 50 i wymagają dużej przestrzeni wystawienniczej.
W imieniu grupy artystycznej „Effki”, bocheńskiej Biblioteki i Galerii Kopalnia Sztuki zapraszamy do oglądania wystawy, do końca maja.

Artystki na tle swoich obrazów

Skip to content