Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Warsztaty Twórczego Pisania on-line

Czas, który przeżywamy, prosi nas o pamięć o tym, że jesteśmy wspólnotą. Że to, co budowaliśmy cierpliwie dzień po dniu nie przestaje nas łączyć. Dlatego też i my wciąż staramy – na ile tylko jest możliwe dwa razy w miesiącu – spotkać się ze sobą w sieci, rozmawiać i pracować za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Z wiarą, że każdy kryzys, choć wiąże się ze zmianą, często przeżywaną jako strata, może się stawać szansą. Sporo ostatnio o tym rozmawiamy także na prowadzonych zdalnie Warsztatach Twórczego Pisania. Rozwija się nasza współpracą z organizacją Pongo Teen Writing Project w Seattle w stanie Waszyngton.

Niedawno otrzymaliśmy w prezencie ich najnowszą publikację. Książka The Shadow Beside Me to zbiór wyjątkowych tekstów, pisanych przez nastolatków, którzy – zmagając się z doświadczanym cierpieniem, próbują nazwać i stopniowo coraz głąbiej rozumieć własną historię, szukać własnego głosu, własnego języka i właściwej dla nich formy. Cenne, bliskie ważne słowa młodych ludzi. Słowa, które uchylają drzwi do ich trudnego doświadczenia, bogatej wyobraźni i ogromnej wrażliwości. My tez takich szukamy!
Grupa warsztatowa dla dzieci snuje swoje plany i czeka na możliwość spotkania bez towarzystwa kamerki i ikonek w aplikacji. W oczekiwaniu na ten czas nie poddajemy się i jednak pracujemy!

W marcu i kwietniu – obok tradycyjnych – odbyły się dwa wyjątkowe spotkania grupy warsztatowej dla młodzieży z zespołem młodzieży licealnej Daltonizm świata, prowadzącym swoje działania w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii – umożliwiającej młodzieży opracowanie i realizację projektu wartościowego społecznie. W ramach zawartego partnerstwa organizowane są prelekcje i warsztaty, które stają się podstawą przygotowywanych postów, umieszczanych na specjalnej platformie internetowej projektu.
Na pierwszym spotkaniu obu zespołów rozmawialiśmy o pojęciu zdrowia (dobrostanu) psychicznego, o odporności psychicznej i rozwoju. Gościem drugiego spotkania była dr Katarzyna Sygulska z Instytutu Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tym razem spotkanie dotyczyło szczególnie problematyki kryzysu psychicznego i zdarzeń krytycznych w życiu.

Wnioski z naszych spotkań? Dopóki jesteśmy razem i dajemy sobie nadzieję przejdziemy przez każdy zakręt.. Pamiętajcie – Biblioteka dziś także jest „apteką” i towarzyszem w tej drodze, na której każdy z nas pyta o zdrowie, dobrostan, indywidualny i społeczny rozwój.
Przypominamy o istnieniu profilu facebookowego Warsztatów Twórczego Pisania. Będziemy chcieli go rozwijać. Powstała również specjalna skrzynka mailowa darpisania@gmail.com, na którą można przysyłać pytania, własne teksty i propozycje. Będzie ona również służyć kontaktowi z naszymi Czytelnikami i Przyjaciółmi, podczas planowanych przez nas wydarzeń.
Warsztaty Twórczego Pisania dla dzieci i Warsztaty Twórczego Pisania dla młodzieży prowadzi dr Marta Krupska.

Wiersze z książki The Shadow Beside Me

Skip to content