Tydzień Bibliotek 2020

Chcielibyśmy przypomnieć naszym Czytelnikom i Przyjaciołom, że właśnie trwa Tydzień Bibliotek! Jak co roku, w dniach 8-15 maja organizuje go Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.  W  tym roku przeżywamy go już po raz siedemnasty. Pierwszy raz, ze względu na trudny czas, wszystkie inicjatywy Tygodnia Bibliotek zostały przeniesione do sieci i organizowane są jako wydarzenia on-line. Akcja ma charakter ogólnopolski i ma na celu podkreślenie znaczenia literatury i kultury w naszym życiu, rozwoju osobowym i społecznym. To także szansa na głębszą refleksję nad rolą Bibliotek w rozwoju życia społecznego i kultury lokalnej oraz zwiększanie prestiżu zawodu Bibliotekarza.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem, które zrodziło się w bocheńskiej książnicy: „Zasmakuj w bibliotece”. Jego autorem jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz  naszej Biblioteki. Przypomnijmy zatem, co on sam mówi o zaproponowanym przez siebie haśle: „Zasmakuj w Bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa. Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek. To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.” Delektując się literaturą, ukrytą w słowie i tworzonej przez nas kulturze siłą i mądrością, bądźmy razem. Dziś szczególnie Biblioteka może stać się dla nas przystanią nadziei. Słowo i więź, które nas łączy pomogą nam, mimo form dystansowania społecznego, które podejmujemy z troski o siebie nawzajem, pamiętać o łączących nas relacjach i wartościach.