Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu bocheńskiego odbyło się 13 listopada 2023 r.

Szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu bocheńskiego odbyło się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni w poniedziałek 13 listopada 2023 r.
Szkolenie składało się z dwóch części. Pierwsza z nich to wykład Janusza Paproty „Skąd my to wiemy? Źródła do historii ziemi bocheńskiej ”, druga to poznanie pracy Centrum Informacji Turystycznej w Bochni.

Prelekcję o źródłach do historii Ziemi Bocheńskiej wygłosił Janusz Paprota-nauczyciel, historyk, badacz, pasjonat i popularyzator wiedzy o dziejach Bocheńszczyzny, autor kilku książek i wielu artykułów na ten temat. Bibliotekarze dowiedzieli się m.in., że źródła historyczne to wszystkie ślady działalności człowieka, które zachowały się do czasów współczesnych, a mają wartość poznawczą dla badaczy dziejów. Uzupełnili także swoją wiedzę na temat ich podziału oraz poznali najważniejsze źródła do historii lokalnej, dotyczącej powiatu bocheńskiego, do których należą: dokumenty, wspomnienia i pamiętniki, mapy i plany, fotografie, artykuły prasowe, słowniki i opracowania oraz bibliografie regionalne. Prelegent podkreślił w wystąpieniu dużą rolę bibliotek, które w sposób szczególny są skarbnicą wiedzy historycznej i gromadzą zbiory regionalne, na przykład tzw. Bochniana w Czytelni bocheńskiej Książnicy.

W drugiej części szkolenia bibliotekarze odwiedzili Centrum Informacji Turystycznej w Bochni. Zapoznali się z działalnością Centrum na rzecz mieszkańców i turystów, poznali szereg folderów i przewodników dla osób pragnących poznać Powiat Bocheński, obejrzeli filmiki reklamowe promujące ciekawe miejsca turystyczne, a na zakończenie otrzymali materiały reklamowe do swoich bibliotek.

Spotkanie stanowiło świetną okazję do poszerzenia wiedzy, ale także do wymiany pomysłów i doświadczeń związanych z pracą zawodową.

Skip to content