Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Szkolenie bibliotekarzy w Lipnicy Murowanej

W dniu 9 września w Lipnicy Murowanej odbyło się szkolenie bibliotekarzy z Bochni i powiatu bocheńskiego „Regionalizm w bibliotece – promocja regionu”. Celem spotkania była edukacja regionalna bibliotekarzy, wzbogacanie wiedzy o regionie, zwrócenie uwagi na zasoby biblioteczne o tematyce lokalnej.

Lipnica Murowana przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Bibliotekarze spotkali się na rynku, przy pomniku św. Szymona, by tutaj wysłuchać legendy o założeniu Lipnicy, oraz wielu ciekawostek związanych z historią tej urokliwej miejscowości. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy zabytkowy rynek z podcieniowymi domami, fragmenty murów obronnych, klimatyczne uliczki, oraz trzy kościoły. Kościół św. Andrzeja, kościół  św. Szymona, oraz perełkę architektury drewnianej – kościół św. Leonarda, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przewodnikami po tych miejscach byli: Beata Sowa kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Murowanej oraz Jacek Piotrowski, lipniczanin, pasjonat fotografii, historii i turystyki, który mógłby opowiadać jeszcze długo i ciekawie. Niestety czas biegł nieubłaganie i po krótkiej wizycie w Gminnej Bibliotece Publicznej, rozpoczęła się druga część wykładowo – szkoleniowa, w której uczestniczył Tomasz Gromala, wójt Gminy Lipnica Murowana. Podczas spotkania poświęconego walorom kulturalnym i turystycznym Ziemi Lipnickiej Stanisław Paprota prezes Podgórskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego przybliżył ideę i znaczenie organizacji pozarządowych w rozwoju społeczności lokalnych. Podał przykłady licznych projektów  realizowanych na rzecz środowiska lokalnego, między innymi wydanie dwóch pięknych albumów fotograficznych o Lipnicy, które opracował Jacek Piotrowski. Książki są starannie wydane, wielkim atutem są liczne, dobrej jakości współczesne i archiwalne fotografie, a kolekcja zdjęć jest uzupełniona krótkimi historiami, zaczerpniętymi ze wspomnień mieszkańców i archiwalnych publikacji. Podczas wykładu Jacek Piotrowski wskazał na Bibliotekę jako miejsce, które ma olbrzymi potencjał w ochronie naszego dziedzictwa, a jej działania mogą być jednym ze sposobów służących zachowywaniu i popularyzacji lokalnej tożsamości i tradycji. Oprócz wspomnianych publikacji, przygotował także prezentację fotograficzną ze swoich licznych spacerów po Lipnickiej Ziemi, wzbogacił naszą wiedzę o kolejne informacje źródłowe ale także lokalne legendy i anegdoty.

Szkolenie dla bibliotekarzy było kolejnym działaniem w ramach projektu „NOWOCZEŚNI i ZORIENTOWANI” realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zauroczeni pięknymi miejscami, zachęceni ciekawymi opowieściami z pewnością wrócimy jeszcze niejednokrotnie do Lipnicy.

Skip to content