Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Szkolenie bibliotekarzy powiatu bocheńskiego w dniu 27 kwietnia 2022 r. w Żegocinie

27 kwietnia 2022 Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie gościła bibliotekarzy z terenu powiatu bocheńskiego na wspólnie zorganizowanym z Działem Instrukcyjno –Metodycznym Biblioteki w Bochni wiosennym seminarium szkoleniowym.
Na spotkanie przybyło grono 26 bibliotekarzy z terenu powiatu bocheńskiego, których powitała Dyrektor Biblioteki Powiatowej Dorota Rzepka i Wójt Gminy Żegocina Wojciech Wrona.

Następnie instruktor PiMBP Bernadetta Macheta przedstawiła propozycje Biblioteki w Bochni dla bibliotek w powiecie m.in. konkurs plastyczny „Baśniowy świat Marii Konopnickiej” oraz spotkania i warsztaty realizowane w ramach projektu „Magia z czytania, siła z podróżowania”. O pracy, zbiorach i ofercie czytelniczej Gminnej Biblioteki Publicznej w Żegocinie opowiedziała jej kierownik Małgorzata Bury, ilustrując swą wypowiedź ciekawą wystawą wydawnictw z bogatej biblioteczki regionalnej żegocińskiej książnicy.
W dalszej kolejności uczestnicy spotkania zwiedzili Izbę Regionalną i Galerię Wiejską, które powstały dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Znajdują się tam bogate zbiory etnograficzne: dawne narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, sprzęty domowe, obrazy religijne, wyroby rzemieślnicze – głównie z drewna, zbiory ikonograficzne, wśród nich archiwalne zdjęcia, dokumenty, dawne książki dotyczące przede wszystkim terenu obecnej Gminy Żegocina, oraz okazały dorobek twórczości ludowej miejscowych artystów, między innymi hafciarek, malarzy, rzeźbiarzy, snycerzy, fotografików. Natomiast w Galerii Wiejskiej prezentowano okresową wystawę fotograficzną z obchodów jubileuszu XX-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej oraz architektury drewnianej w gminie Żegocina. Twórcy tych miejsc zadbali o to aby ocalić dla kolejnych pokoleń choć cząstkę lokalnej historii i kultury regionu.

Potem uczestnicy seminarium odwiedzili Kościół p.w. św. Jakuba w Rozdzielu – gotycki, drewniany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z 1563 r., – wg tradycji z fundacji króla Zygmunta Augusta. U wejścia do świątyni znajduje się portal ciesielski z herbem Topór z 2 poł. XVI w. Obecnie w obrębie świątyni otoczonej drewnianym ogrodzeniem z gontowym daszkiem znajduje się dzwonnica z trzema dzwonami z 1996 roku, a od strony północnej grota Matki Bożej z Lourdes. Zabytkowy Kościół został przeniesiony do Rozdziel z niedalekiej Królówki w 1985 roku, a w 2002 roku znalazł się na „Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej”.
Kolejnym miejscem na szlaku edukacyjnej wycieczki bibliotekarzy był cmentarz wojenny w Kamionce Małej należący do X limanowskiego okręgu cmentarnego. Jest on położony w uroczym otoczeniu brzóz i jodeł, na skraju lasu, na północno-zachodnim ramieniu dwuwierzchołkowego szczytu Jastrząbki. Centralnym punktem tego miejsca jest piękna drewniana kaplica, mogiły umieszczone są w czterech rzędach wzdłuż alejek bocznych. Spoczywa tutaj prawdopodobnie 246 żołnierzy różnych narodowości: Austriacy, Węgrzy, Niemcy, Rosjanie i Polacy. Większość poległa w dniach 8-13 grudzień 1914 r. w czasie walk o najwyższe wzniesienie w okolicy – Kobyłę 605 m. n.p.m.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli jeszcze doświadczyć wspaniałych krajobrazowych wrażeń z okolic „Bacówki”, skąd odsłoniła się panorama Beskidu Wyspowego, a odległe Tatry wydały się być bardzo blisko.
Bibliotekarkom Gminnej Biblioteki Publicznej w Żegocinie dziękujemy za wartościowy i ciekawie spędzony dzień na południu bocheńszczyzny. Wszyscy uczestnicy szkolenia opuścili gościnną Żegocińską Ziemię pełni uznania dla jej piękna i bogatsi o wiedzę o regionie.

Lokal Biblioteki w Żegocinie

Więcej zdjęć w: Galeria

Skip to content