Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Piknik literacki w Tężni Solankowej za nami… działo się…

Moc atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych, całych rodzin, czekała na uczestników pikniku literackiego, który odbył się 19 czerwca 2022 r. w Tężni Solankowej w Bochni. Piknik pod hasłem „CZYTANIE I PODRÓŻOWANIE” był pierwszym z dwóch zorganizowanych przez bocheńską Bibliotekę w ramach realizacji projektu „Magia z czytania, siła z podróżowania” dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spektakle teatralne, gra terenowa, animacje, warsztaty i wiele innych atrakcji – to wszystko w czym mogli wziąć udział czytelnicy, którzy zdecydowali się przyjść, mimo upalnej pogody. Piknik rozpoczął się od ogłoszenia wyników i wręczenia nagród zwycięzcom dwóch konkursów: literackiego „Od pierwszych wersów już na całe życie” oraz e-konkursu „Literackie podróże – małe i duże”. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa, w której uczestnicy mieli za zadnie odnalezienie na terenie Tężni zagadek, łatwiejszych i tych bardziej trudnych, oraz udzielenie na nie odpowiedzi. Ciekawe gadżety można było zdobyć biorąc udział w zabawach zorganizowanych przez bibliotekarzy, odbyło się także losowanie gadżetów dla uczestników akcji „Książka w zasięgu ręki” .
W czasie pikniku uczestnicy obejrzeli dwa przedstawienia teatralne „Pinokio” oraz „Jaś i drzewo fasolowe” wystawione przez Krakowski Teatr „Krak-Art”. Te znane bajki zostały przedstawione w sposób barwny, a zarazem przekazujący najmłodszym takie wartości jak miłość, rodzina, zdrowie… Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość współuczestniczenia w przedstawieniu – śpiewając i tańcząc razem z aktorami.
Podczas spotkania „Corrida językowa” z Maurycy Polaskim słuchacze dowiedzieli się co zrobić by mówić wyraźnie, z odpowiednią dykcją, poprawnie, bez błędów językowych. Prowadzący czytał swoje wiersze, zadając najmłodszym różne ćwiczenia do wykonania. Na końcu wszyscy chętni otrzymali autograf od pisarza.
Piknik uatrakcyjniał występ „Baśniowej Kapeli”, słuchacze brali udział w konkursach przygotowanych przez artystów i wygrywali nagrody ufundowane przez „Baśniową Kapelę”.
Szukający wytchnienia od słońca odpoczywali w „Czytelni pod Chmurką” czytając książki i kolorując zakładki. Ponadto w czasie pikniku można było skorzystać z różnorodnych stoisk przygotowanych przez bocheńską Bibliotekę oraz zaprzyjaźnione z nią instytucje: stoisko wymiany książek, stoisko Szkoły Językowej „ENCJO!”, animacje dla dzieci – malowanie twarzy, bańki mydlane, skręcane baloniki, gry planszowe XXL – chińczyk, jenga, puzzle, stoisko przygotowane przez bibliotekarzy z grami, krzyżówkami, rebusami, grą literacką „Pierwsze zdania”, oraz stoisko integracyjne polsko – ukraińskie. Szczególne zainteresowanie wzbudziło stoisko „Dookoła Świata”, w którym była możliwość poprzymierzać oryginalne stroje, spróbować nietypowych przypraw i zagrać na różnych instrumentach, zobaczyć oryginalne tipi. Wszyscy chętni brali udział w zabawie „4 zadania”, gdzie nagrodami były gadżety.
Piknik cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i zapraszamy na kolejny, już 3 lipca, czekamy na Was na osiedlu Kurów, przy Filii Nr 3 bocheńskiej Biblioteki.

Skip to content