Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Paweł Lis, archeolog, miłośnik archeologii doświadczalnej był gościem Biblioteki

We wtorek 12 września 2023 r. w Bibliotece gościł Paweł Lis archeolog, miłośnik archeologii doświadczalnej, pomysłodawca i twórca Grodziska Żmijowiska, który opowiedział o dawnej, słowiańskiej kulturze kulinarnej.

Hanna i Paweł Lisowie – bibliotekarka i archeolog, jako pierwsi w Polsce podjęli się odtworzenia wczesnośredniowiecznych słowiańskich przepisów i smaków. Przeszli od teorii do praktyki, bazując na opracowaniach etnograficznych, historycznych, botanicznych, a także na własnych eksperymentach przeprowadzanych w Grodzisku Żmijowiska pod Kazimierzem Dolnym.

Efektem ich ciężkiej pracy jest fascynująca opowieść o różnorodnych aspektach kultury Słowian – potrawach, zwyczajach, ziołach, technikach kulinarnych, sposobach przygotowania żywności. Z książki „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków” możemy dowiedzieć się co jadali nasi przodkowie, jak powstał i jak ugotować rosół, skąd nazwa barszcz, co to jest bryjka, jakich przypraw używano do podkreślenia smaku potraw, jakie warzywa królowały na stołach, a także co pijali nasi przodkowie zamiast niezastąpionej dzisiaj kawy i herbaty. Pozycja zawiera aż 120 receptur kulinarnych wprost znad wczesnośredniowiecznego paleniska. Paweł Lis udzielił szereg cennych rad , odpowiedział na pytania zainteresowanych, a także przedstawił kilka przepisów z kuchni słowiańskiej, możliwych do przygotowania także współcześnie. Zwieńczeniem spotkania była degustacja słowiańskich smakołyków kołaczy, pierogów z kaszą gryczaną i innych pyszności. Spotkanie pozwoliło poznać kulturę Słowian od kuchni.

Było to wydarzenie w ramach projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zapraszamy już niebawem na kolejne działania w ramach projektu.

Logo Ministerstwa Kulturylogo Biblioteki

fotorelacja

Skip to content