Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Aktywne wakacje 2023 w Bibliotece. Działo się…

Tegoroczne wakacje w naszej Bibliotece były bardzo pracowite dla bibliotekarzy i pełne zabawy dla uczestników. Działy i filie przygotowały bogaty program dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie i wziąć udział w zajęciach, spotkaniach, warsztatach, a nawet w koncercie.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Wakacyjnej nudzie mówimy głośne NIE!” przeprowadził cztery spotkania dla zorganizowanych grup z MDK : „Na tropie zagadek” i „Koty domowe. Fakty i mity o naszych Mruczkach”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty literacko-plastyczne z elementami arteterapii „Akceptuję co czuję”, odbyły się trzy spotkania: „Akceptuję co czuję – tłumimy złość” – „Akceptuję co czuję – przytulamy smutek” – „Akceptuję co czuję – oswajamy strach”.

Czytelnia zaproponowała zajęcia dla młodzieży i odbyło się 9 spotkań: Wierszowane kolaże, dwa planszówkowe, dwa spotkania Grupy Artystycznej „Artist ex Umbris” oraz spotkanie „Artist ex Umbris” z DKK dla Młodzieży, Warsztaty Twórczego Pisania dla dzieci i dwa spotkania – próby sztuki teatralnej w ramach Wraszatów Twórczego Pisania i DKK dla dzieci, tytuł i szczegóły spektaklu owiane nutką tajemnicy, wkrótce szczegóły.

W Filii Nr 1 w letnim kąciku Jedyneczki odbyło się sześć spotkań wakacyjnych. Dzieci na zajęciach wykonały prace plastyczne: słońca i rybki z papierowych talerzyków, małe roboty do rozśmieszania z kubeczków, słomek i rękawiczek, motylki i gąsieniczki z rolek po papierze. Filia ogłosiła także dwa konkursy plastyczne z nagrodami : „Moja wspaniała wakacyjna przygoda” oraz” Bąbelkowy świat, czyli moje zabawy z wodą”.

Filia Nr 2 przeprowadziła zajęcia plastyczne w cyklu: wtorki w Bibliotece: „Kwiaty polskie- świat z bibuły”, „Kolor w świecie –świat w kolorze”, „Kolorowy zawrót głowy”, oraz zachęcała dzieci do udziału w powiatowym konkursie plastycznym- tworzenie prac „Zwierzaki-słodziaki”.

Filia Nr 3 zaproponowała zróżnicowane tematycznie zajęcia: Zaczarowane nutki – warsztaty muzyczne dla dzieci, kwiatowa latarenka i kolorowe lato pachnące ziołami– warsztaty rękodzielnicze dla dzieci, Kolor w świecie, świat w kolorze” – prezentacja multimedialna i zabawy dla dzieci, „Summer Fun with English” – warsztaty językowe dla dzieci prowadzone przez nauczycieli Centrum Helen Doron w Bochni, oraz Wakacyjne koło fortuny” – zajęcia dla dzieci , zagadki, rebusy, wyzwania. Wakacje zakończył koncert „VI Letnie Muzykowanie ” w plenerze, gościem specjalnym była Kristine Krüger, artystka i kompozytorka pochodząca z Norwegii.

Filii Nr 4 prowadziła zajęcia pod hasłem „Między nami Słowianami” odbyło się dziewięć zajęć plastyczno- literackich dla dzieci między innymi: „Stwórz własny bestiariusz”, warsztaty „Słowiańskie amulety” poprowadzone przez artystkę Alicję Paluch realizowane były w ramach projektu „Perunem do Audio, z Welesem do Czwórki” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Filia Nr 6 – spotkania pod hasłem „Wakacyjne podróże z Nelą – Małą Reporterką”. Uczestnicy zajęć, inspirowani książkami opisującymi przygody podróżniczki mieli okazję odwiedzić niesamowite miejsca i poznać zwyczaje niezwyczajnych zwierząt z egzotycznych zakątków świata. Byliśmy na afrykanskim safari, w tajlandzkiej krainie tygrysów, w sercu borneańskiej dżungli, odwiedziliśmy Amerykę Południową, poznając tamtejsze „wodne bestie”, w krainie orek, na Karaibach w poszukiwaniu zatopionych galeonów i nieba na dnie morza, a na zakończenie zawędrowaliśmy do krainy tukanów i kolibrów. Na zajęciach plastycznych powstały wyklejanki i zwierzątka: lwy, słonie, żyrafy, tygrysy, krokodyle, prace wykonane techniką origami płaskiego z koła oraz z rolek i talerzyków papierowych.

W wakacyjnych czytelniach można było skorzystać z gier planszowych, domino, bierek, puzzli, zabawek i kolorowanek, skorzystać z oferty kreatywnego rogalika, komputerów i internetu.

Z zorganizowanych zajęć skorzystało ponad 780 dzieci i młodzieży, w czytelniach czas wolny spędziło ponad 390 dzieci i młodzieży.

Skip to content