Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Projekt „NOWOCZEŚNI i ZORIENTOWANI”

23 czerwca 2020 r. odbyło się pierwsze szkolenie dla bibliotekarzy z Bochni i powiatu bocheńskiego w ramach zadania „NOWOCZEŚNI i ZORIENTOWANI” koordynowanego przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny.

Szkolenie „Aplikacje i gry mobilne – nowatorskie narzędzie edukacji i promocji literatury„ poprowadził Karol Baranowski pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, członek i ambasador Sieci Labib, laureat X edycji Konkursu Bibliotekarz Roku 2019. Specjalizuje się w grach miejskich, zajmując się ich projektowaniem, tworzeniem oraz przeprowadzaniem. Spotkanie rozpoczęła miłym akcentem pani Dyrektor PiMBP w Bochni, gratulując prelegentowi tytułu Bibliotekarza Roku 2019.

Aplikacje i gry mobilne coraz częściej znajdują zastosowanie w kulturze i edukacji. Instytucje na całym świecie używają ich do realizacji swojej misji, promocji, udostępniania zbiorów, wykorzystują podczas zajęć edukacyjnych i warsztatów.

Podczas szkolenia bibliotekarze poznali konkretne przykłady działań edukacyjnych i animacyjnych z wykorzystaniem aplikacji i gier mobilnych. Dowiedzieli się, jakie możliwości w promocji czytelnictwa i wydarzeń bibliotecznych daje smartfon lub tablet. Poznali bezpłatne aplikacje do wykorzystania w codziennej pracy i do promocji biblioteki, oraz gry mobilne, które mogą zachęcić do czytania. Mentimeter, Kahoot, Learning Apps, Action Track, Actionbound to tylko kilka najpopularniejszych narzędzi wspierających interakcje podczas prowadzenia lekcji, szkoleń i warsztatów. Każde z nich oferuje trochę inne funkcje i pozwala uzyskać różne efekty. Programy te, jak zapewniał i pokazywał prelegent, pozwalają tworzyć quizy, ankiety i testy, które umożliwiają ciekawe formy interakcji z uczestnikami różnego typu wydarzeń stacjonarnych i online. Często wykorzystywana jest w nich grywalizacja, która dodatkowo mobilizuje widownię do wzięcia czynnego udziału w ćwiczeniach.

Szkolenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content