Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Otwarcie wystawy malarstwa i promocja tomiku poezji Teresy Mrugacz, 11 czerwca 2024 r. godz. 18.00

Biblioteka zaprasza na promocję tomiku poetyckiego Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…” i otwarcie wystawy malarstwa autorki tomiku, 11 czerwca 2014 r., godz. 18.00, sala klubu.

Teresa Mrugacz to polonistka, poetka i malarka od wielu lat związana z Bocheńszczyzną. Dzieciństwo i młodość spędziła ma Podkarpaciu a po ukończeniu polonistyki na WSP w Rzeszowie i po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku. Podjęłam pracę w Szkole Podstawowej w Muchówce jako polonistka. Od kilkunastu lat jest na emeryturze i realizuje swoje dwie wielkie pasje: pisze wiersze i maluje obrazy. O swoich pasjach mówi: Pierwsze wiersze powstały już w liceum, natomiast obrazy zaczęłam malować znacznie później z inspiracji męża Franciszka, będąc matką kilkuletnich synów Piotra i Wojciecha. W ciągu 35 lat pracy twórczej powstały trzy niewielkie tomiki wierszy, które złożyły się na jeden „Krajobrazy serca” (2002). Przez kilka lat uczestniczyłam w limanowskich „Ogrodach poetyckich”, a także w kilku poetyckich konkursach ogólnopolskich gdzie otrzymałam wyróżnienia. Jestem również redaktorką książki wydanej przez SRGiWP w Żegocinie pt. „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku”.

Swoją twórczość malarską Teresa Mrugacz prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Krakowie, Bochni, Limanowej, Nowym Wiśniczu, Sieniawie, Leżajsku, Biłgoraju, Miechowie, Brzesku, Żegocinie, Laskowej, Łapanowie oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry. Kilkakrotnie pokazywała ją również w bocheńskiej Bibliotece: w sali klubu i w Filii Nr 1. Uczestniczyła także w wystawach zbiorowych m.in. w Nowym Sączu, Mszanie, Niedzicy. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii. Mimo zakończenia pracy zawodowej nie straciła kontaktu z młodzieżą szkolną, swoją twórczość poetycką i malarską prezentowała na wielu spotkaniach w szkołach.
O innych swoich aktywnościach Artystka powiedziała: „Przez kilkanaście lat śpiewałam w żegocińskim chórze parafialnym. W ostatnich latach próbuję swoich sił jako scenarzystka i reżyserka w Grupie Teatralnej „Odeon” w Żegocinie”.

Znalazła również czas by wybrać i opracować do wydania swoje wiersze. Dzięki temu ukazał się nakładem wydawnictwa Regis kolejny tomik poetycki Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…”. Na jego promocję i towarzyszące jej otwarcie wystawy malarstwa serdecznie zapraszamy.
Spotkanie uświetni występ duetu z Żegociny: Piotr Cudejko-skrzypce i Adam Cudejko – akordeon.

Podczas promocji będzie można nabyć książkę i otrzymać autograf Autorki. Wstęp wolny.

plakat wystawy Teresy Mrugacz

Skip to content