Narodowe Czytanie 2020 w Bochni

W pierwszą sobotę września, w całej Polsce, odbyła się akcja promująca czytelnictwo Narodowe Czytanie. Jej bocheńską odsłonę zorganizowano w tężni na Plantach Salinarnych.

Lekturą dziewiątej edycji Narodowego Czytania, odbywającego się pod patronatem Pary Prezydenckiej, była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Pogoda sprzyjała organizatorom, którymi byli: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczne w Bochni. Uroczystego otwarcia imprezy czytelniczej dokonali Starosta Adam Korta i Burmistrz Stefan Kolawiński. Wybrane fragmenty utworu przeczytali przedstawiciele samorządów: Adam Korta Starosta Bocheński, Stefan Kolawiński Burmistrz Miasta Bochnia, Ryszard Drożdżak V-ce Starosta Bocheński, Anna Wojakiewicz Sekretarz Starostwa Powiatowego w Bochni, Bogdan Kosturkiewicz Przewodniczący Rady Miasta Bochnia, Celina Kamionka – Radna Rady Miasta Bochnia. Osoby reprezentujące bocheńskie instytucje, organizacje, służby mundurowe i szkoły: Robert Hołda dyrektor Krytej Pływalni im. J. Kota w Bochni, Anna Kocot – Maciuszek dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bochni, Andrzej Krasoń kierownik Placówki Terenowej KRUS w Bochni, Joanna Krasoń – Hołda bibliotekarz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni, sierż. szt. Konrad Maniecki z Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Edyta Mierzwińska – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Bochni, mł. bryg. Mirosław Mroczek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Zofia Sitko prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Bogumiła Sroka – Barbach nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 5 w Bochni, Bożena Śliwczyńska inspektor w Wydziale Mienia Komunalnego i Rolnictwa UM Bochnia. Uczestnicy warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz członkowie Teatru Artystokrackiego działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej: Agnieszka Fischer, Daniel Grzesik, Małgorzata Kmiecik, Maria Kmiecik, Maciej Ostrowski, Olga Płaczek, Klaudia Sak, Martyna Strach, Maria Świder i Maksymilian Truś.

Narodowe Czytanie poprowadziła Dorota Rzepka dyrektor bocheńskiej Biblioteki. Każdy kto przyniósł swoją książkę otrzymał pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania. Osoby, które chcą jeszcze opieczętować swoje egzemplarze „Balladyny” mogą to zrobić do końca września w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki.

Sprzyjająca aura, niepowtarzalny klimat bocheńskiej tężni, duże grono słuchaczy a przede wszystkim znakomita interpretacja tekstów przez czytających i atrakcyjny dobór czytanych fragmentów spowodowały, że nie zabrakło ani mądrej refleksji ani dobrej zabawy a słuchacze na nowo mogli „odkryć” i przypomnieć sobie dawno poznaną, może i trochę zapomnianą, tragedię.