Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Ałbena Grabowska, znana polska autorka książek dla dorosłych i dzieci, spotkała się z czytelnikami w bocheńskiej Bibliotece. To pierwsze spotkanie, po długiej przerwie spowodowanej pandemią, na którym można było bezpośrednio, nie za pomocą elektronicznych łączy, porozmawiać z autorką ulubionych książek i serialu.

Licznie zgromadzonym słuchaczom pisarka opowiadała o swoich bułgarskich korzeniach, historii kraju pochodzenia swojej matki, i jak to się stało, że napisała pierwszą książkę „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” poświęconą właśnie Bułgarii. O wpływie swojego zawodu, jest lekarzem neurologiem, i bycia matką trójki dzieci na powstanie książek terapeutycznych dla dzieci: „O małpce, która spadła z drzewa” oraz cyklu opowieści o Julku i Mai w świecie gry komputerowej.
Największe zainteresowanie czytelników, a co za tym idzie najwięcej pytań, wywołała opowieść o powstaniu i ekranizacji najpopularniejszej książki Ałbeny Grabowskiej sagi „Stulecie Winnych”. Opowieść o pomyśle na książkę, dedykacji dla rodziny ojca, pracy na planie filmowym, doborze aktorów, konsultacjach, scenariuszu filmowym… oraz zrealizowanym marzeniu o aktorstwie. Autorka wystąpiła w kilku scenach podczas kręcenia filmu. Radość czytelników i widzów wywołała informacja o tym, że powstaje czwarty sezon „Stulecia Winnych”.

Akcja książek Ałbeny Grabowskiej dzieje się często w czasach historycznych stąd nie zabrakło informacji o warsztacie pisarskim, pomysłach na książki i przygotowaniach do ich napisania oraz o kolejnym wyzwaniu, które podjęła pisarka – napisaniu libretta do musicalu „Pora jeziora” inspirowanego tradycją, kulturą i folklorem warmińskim, przygotowywanego przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. Na spotkaniu nie pominięto najważniejszych tematów poruszanych w książkach o: kobietach, rodzinie, historii i wiele innych…

Na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć pytania o przygotowywane książki, toteż już dziś z niecierpliwością czekamy na drugi tom sagi „Uczniowie Hipokratesa” (pierwszy „Doktor Bogumił”) o doktor Annie.
Autorka ujęła wszystkich słuchaczy swoją opowieścią, uśmiechem i bezpośredniością. Chętnie wpisała dedykacje do przyniesionych książek i pozowała do wspólnych zdjęć z czytelnikami. Na zakończenie spotkania, oprócz pamiątek z Bochni, od jednej z uczestniczek dostała bukiet pachnących ziół. A my już dziś mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość kolejny raz gościć autorkę w Bibliotece.

Zapraszamy do galerii zdjęć: https://biblioteka-bochnia.pl/galeria/spotkanie-autorskie-z-albena-grabowska-galeria/