Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Michał Nogaś był gościem bocheńskiej książnicy

Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki w bocheńskiej Bibliotece i wszyscy zainteresowani czytelnicy mieli 4 listopada 2022 r. wyjątkową okazję spotkania się i porozmawiania z Michałem Nogasiem – dziennikarzem radiowym i prasowym.

Michał Nogaś od wielu lat przeprowadza wywiady z pisarzami w Polsce i za granicą. W latach 2000-2016 związany był z radiową „Trójką”, gdzie pełnił funkcję kierownika Redakcji Publicystyki, współtworzył Radiowy Dom Kultury, a także prezentował nowości książkowe w porannym programie z Wojciechem Mannem. Z Wojciechem Włodarczykiem przygotowywał archiwalny serwis radiowy „Tym żył świat”. Od 2016 roku mówi o literaturze w serwisie internetowym „Gazety Wyborczej”. Od 2020 związany jest z Radiem Nowy Świat. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jest pierwszym w historii Polskiego Radia dziennikarzem, który wchodził w skład radiowej Grupy ds. Kultury Europejskiej Unii Nadawców. Dziś pióro „Gazety Wyborczej” i juror w kilku konkursach na najlepsze książki.

Gość bocheńskiej Biblioteki opowiadał o swojej pracy tej kiedyś, w międzyczasie i dziś. Wspominał swoje podróże, szczególnie te gdy wędrował śladem pisarzy, aby z nimi porozmawiać, zrobić z nimi wywiad. Wspominał ludzi, których spotkał na swojej drodze, opowiedział o początkach pracy w „Trójce”, współpracy z Wojciechem Mannem i powodach odejścia z rozgłośni. Najwięcej czasu poświęcił swojej ogromnej pasji – literaturze. Mówił o literackich zachwytach i rozczarowaniach. O najciekawszych spotkaniach i rozmowach z autorami: tych trudnych jak z Wiesławem Myśliwskim, wielokrotnych, jak z Olgą Tokarczuk czy ostatniej z Jerzym Pilchem. Mówił oczywiście też o swojej książce „Z niejednej półki. Wywiady”, w której znalazło się aż 37 jego rozmów z pisarzami.

Tego wieczoru tematy i wątki rozmowy mnożyły się a czas spotkania okazał się zbyt krótki by mogły wybrzmieć wszystkie pytania nurtujące jego uczestników. Spotkanie prowadziła Dorota Rzepka. Na koniec zainteresowani mogli otrzymać autograf gościa. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki dofinansowanych przez Instytut Książki.

logo DKK
Skip to content