Jesienna edycja seminarium szkoleniowego dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego.

Jesienna edycja seminarium szkoleniowego dla bibliotekarzy powiatu bocheńskiego odbyła się 9 października 2024 roku w Gminie Łapanów. W gościnne progi przyjęła bibliotekarzy Gminna Biblioteka Publiczna w Łapanowie, a szkolenie współorganizowała bocheńska Biblioteka.

Spotkanie rozpoczęto w Filii Biblioteki Gminnej w Tarnawie prezentacją Patryka Paszkota Wójta Gminy Łapanów, który przybliżył słuchaczom historię Gminy i jej zabytków, opowiedział o walorach turystycznych, regionalnych twórcach i ekologicznych produktach oraz wyjątkowych miejscach sprzyjających wypoczynkowi i miłemu spędzeniu wolnego czasu. Przygotował również dla bibliotekarzy niespodziankę – książkę „Jadło z beskidzkiej miedzy”, zawierającą między innymi już nieco zapomniane regionalne przepisy kulinarne i opis roślin z pól i lasów, które nasi przodkowie wykorzystywali w swoich kuchniach. Janina Zając Dyrektor Gminnej Biblioteki przytoczyła tekst legendy pióra Henryka Sienkiewicza „Jako się pan Lubomirski nawrócił i kościół w Tarnawie zbudował”. Po jej wysłuchaniu uczestnicy szkolenia udali się śladami zabytków Gminy Łapanów i kolejno zwiedzili kościół pw. Nawiedzenia NMP w Tarnawie oraz kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łapanowie. Następnie odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Łapanowie, która w nowej siedzibie funkcjonuje od 2021 roku. Poznali jej pracę i zbiory. Wizytą w ekologicznym gospodarstwie agroturystycznym „Kozi Stok” w Kobylcu, po spacerze i obejrzeniu obiektu, a także degustacji wyrobów regionalnych, bibliotekarze zakończyli wyjątkowe szkolenie. Spotkanie w Łapanowie było okazją do głębszego poznania kolejnej gminy powiatu bocheńskiego, jej piękna, historii, oferty turystycznej, licznych atrakcji, ale również integracji i wymiany doświadczeń bibliotekarzy.

Dziękujemy gospodarzom za serdeczność i gościnność.