Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Festiwal oKruch w wersji on-line


Literacki oKruch on-line

7 grudnia rozpocznie się IV Bocheński „oKruch” Literacki, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni.
Tematem wiodącym tegorocznego Festiwalu będzie literatura fachowa traktująca o komunikowaniu i porozumiewaniu się oraz zagadnienia dotyczące retoryki i komunikacji społecznej. W ramach Festiwalu odbędą się cztery wykłady oraz spotkanie – wywiad z autorem wielu interesujących publikacji Andrzejem Pacułą.
Z powodu sytuacji epidemiologicznej i obowiązujących zasad bezpieczeństwa, wymuszających ograniczenia w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, nasi goście spotkają się ze swoimi słuchaczami w sieci. Nagrania będą realizowane w pomieszczeniach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i dostępne online (za pośrednictwem linków) w trakcie ich trwania oraz na naszym profilu na Facebooku lub jako streaming na Youtube.

Wykłady dedykowane są młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Festiwal rozpocznie wykład Marty Krupskiej, pracownika dydaktyczno-naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, dnia 7 grudnia, o godz. 12.00. Spotkanie nosi tytuł „Porozumienie i więź – o komunikacji budującej bliskość” i będzie stanowić okazję do podzielania się refleksją na temat etycznego i kulturotwórczego wymiaru tworzonych przez nas relacji z innymi, do zatrzymania się nad tym, czym jest bliskość i jak pomóc sobie i innym w budowaniu prawdziwego porozumienia między nami.

8 grudnia gościem Festiwalu będzie dr Patrycja Curyło-Sikora, psycholog i praktykujący psychoterapeuta, nauczyciel akademicki w Instytucie Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W trakcie spotkania uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w zaproponowanych ćwiczeniach, a praca warsztatowa w dużym stopniu koncentrować się będzie na procesach towarzyszących budowaniu obrazu drugiej osoby.
Każde przeprowadzone ćwiczenie stanie się pretekstem do przekazania uczestnikom cennej wiedzy z zakresu psychologii i komunikacji interpersonalnej! Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty, do uczestniczenia w nim zostały zaproszone osoby, które tworzą zespół Warsztatów Twórczego Pisania dla Młodzieży, odbywających się w bocheńskiej książnicy od kilku lat.

W środę 9 grudnia zapraszamy na spotkanie z psycholog Anną Pawlik, która opowie o eksperymentach psychologicznych i jakie mają one przełożenie na życie codzienne i komunikację społeczną.
Wykład pt. „Jak się dogadać czyli rzecz o retoryce” wygłosi dr hab. Aneta Załazińska, językoznawca, profesor w Katedrze Teorii Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej, autorka znakomitych publikacji. W sferze zainteresowań naukowych naszego gościa szczególne miejsce zajmuje semantyka i pragmatyka mowy, filozofia języka i teoria komunikowania.
Wydarzenie odbędzie się 10 grudnia o godz. 12.

Kolejnym punktem programu będzie transmisja spotkania z Andrzejem Pacułą, autorem licznych tekstów poetyckich, satyrycznych i esejów, inspiratorem i kreatorem projektów artystycznych. Na spotkaniu opowie m.in. o kulisach powstania książki „W starym kinie Stanisława Janickiego”. O szczegółach dotyczących transmisji poszczególnych sesji będziemy informować na bieżąco.

Bocheński Festiwal Literacki „oKruch” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bochni oraz bibliotekę bocheńską. Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Bochnia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Logo miasta Bochnia

ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW GMINY MIASTA BOCHNIA

Skip to content