Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Dwa projekty – dla czytelników i bibliotekarzy

W bieżącym roku Biblioteka pozyskała dofinansowanie na realizację dwóch projektów „Aktywni w jesieni życia” – adresowanego do czytelników i „Nowocześni i zorientowani” – adresowanego do bibliotekarzy. Projekty „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” z priorytetu „Partnerstwo dla Książki”.

Pierwszy projekt będzie realizowany przez Wypożyczalnię dla Dorosłych i Filię Nr 2. Całość zadania obejmuje: dwa spotkania autorskie, prelekcję z pokazem multimedialnym, warsztaty ekologiczne i towarzyszące wydarzeniom wystawy książkowe. Projekt został opracowany z myślą o osobach starszych, przede wszystkim dorosłych 60+ oraz seniorach, mieszkańcach Bochni i regionu. Jego celem jest popularyzacja wiedzy i książek z dziedziny ekologii,  wydawnictw historycznych, podróżniczych, biograficznych oraz zwrócenie szczególnej uwagi na przypadającą w tym roku setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Projekt realizowany będzie w czterech odsłonach pod hasłami: „Senior się uczy” (tutaj zaplanowano warsztaty ekologiczne pt. „ZERO WASTE”),  „Senior rozmawia” (inspiracją do rozmowy będzie wykład: „Bitwa Warszawska 1920. Historia, pamięć i mit”),  „Senior poznaje”(prelekcja z wykorzystaniem technik multimedialnych przybliży najciekawsze zabytki, szlaki, mało znane zakątki  Bochni  i  okolicznych miejscowości),  „Senior czyta” (  książki to najlepsze lekarstwo na samotność, dlatego spełniając lekturowe upodobania seniorów, zaplanowaliśmy spotkanie z aktywnym obieżyświatem, fotografem i pisarzem książek podróżniczych).  Wszystkie zaplanowane zadania promują wartościową literaturę i zachęcają do uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, aktywizują i integrują  lokalną społeczność.  Chcemy  aby hasło: Czytaj, może będziesz sam, ale nie samotny” stało się modne  wśród mieszkańców –seniorów  naszego miasta.

Drugi projekt,  obejmuje cykl szkoleń dla bibliotekarzy zatrudnionych w bibliotekach publicznych. „Nowocześni i zorientowani” to projekt edukacyjny skierowany do bibliotekarzy z powiatu bocheńskiego. Zadanie polega na organizacji szkoleń, które pozwolą na poszerzenie wiedzy, zdobycie nowych umiejętności, wykraczających poza tradycyjne kompetencje zawodowe oraz wzbogacą wachlarz oferowanych przez biblioteki usług, a także będą niezapomniane z uwagi na formę i miejsce. Planowane szkolenia warsztatowe  i wyjazd studyjny umożliwią uczestnikom rozwój w sferze zawodowej, informatycznej i regionalnej, wzmocnią rolę bibliotek publicznych w powiecie, i podpowiedzą nowatorskie działania i formy pracy. Współczesna biblioteka, by jej istnienie miało sens, powinna być nowoczesna, przyjazna i intrygująca. Musi otworzyć się na takie działania, jakich oczekują od niej użytkownicy a nawet ich zaskoczyć. Jednak najpierw trzeba ukierunkować na te działania samych bibliotekarzy. Nowe umiejętności uczestnicy uzyskają na szkoleniach warsztatowych, prowadzonych aktywizującymi metodami przez profesjonalnych trenerów.

Już dziś zapraszamy do udziału w tych projektach. Szczegóły na naszej stronie internetowej już wkrótce.

Skip to content