Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Spotkanie z Dominiką i Marcinem Kozłowskimi – relacja

Sala Biblioteki była po brzegi wypełniona przybyłymi na spotkanie z podróżnikami Dominiką i Marcinem Kozłowskimi i promocję ich książki „Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę”, która odbyła się 8 listopada 2022 r.

Pięknie napisana, starannie wydana i ilustrowana zdjęciami autorów książka to efekt 12 miesięcznej podróży po kontynencie afrykańskim. Dominika i Marcin Kozłowscy swoim Nissanem Patrolem czyli „domem na kółkach”, samochodem specjalnie dostosowanym do podróży, przemierzyli 60 tysięcy kilometrów, odwiedzili 46 krajów i tę roczną podróż opisali w swojej książce.
Podczas spotkania opowiadali o długich przygotowaniach, zarówno tych polegających na przystosowaniu samochodu jak i o mozolnym zdobywaniu informacji o poszczególnych krajach, prawie w nich obowiązującym, wizach uprawniających do przekraczania poszczególnych granic i o tworzeniu tzw. „mapy bezpieczeństwa” czyli zaznaczaniu państw, które należało ominąć z powodu niestabilnej sytuacji. Wspominali piękno i różnorodność afrykańskiego krajobrazu, różnorodność klimatyczną i przyrodniczą kontynentu. Mówili o wielu językach, którymi posługują się jej mieszkańcy: europejskich, pozostałych po czasach kolonialnych i afrykańskich – poszczególnych plemion czy grup etnicznych. Podczas promocji nie zabrakło rozmowy o licznych problemach nękających Afrykę: podziałach rasowych, konfliktach etnicznych, nadmiernej eksploatacji bogactw naturalnych, wojnach, rebeliach, biedzie… Mówiono o pomocy humanitarnej, kolonializmie, post kolonializmie i „kolonializmie w białych rękawiczkach”. Były również wspomnienia ze spotkań z Polakami, którzy wybrali Afrykę na miejsce zamieszkania lub pracy oraz wspomnienie polskich zesłańców na Sybir w latach II wojny światowej, których po uwolnieniu przewieziono do Afryki. Uczestnicy spotkania, podczas trwania rozmowy, mogli podziwiać prezentację zdjęć wykonanych przez autorów książki podczas wyprawy.

Dzięki książce „Pod wiatr. 60 tysięcy kilometrów przez Afrykę” można lepiej poznać afrykańską kulturę, historię, politykę, geografię, powody zanikającej etniczności i komercjalizacji kultury…. Autorzy analizują w niej wiele zagadnień, odsyłają do innych publikacji i zadają wiele pytań, na które nie zawsze udzielają odpowiedzi, zostawiają czytelnikowi miejsce na własną refleksję.
Uczestnicy spotkania mogli zakupić promowaną książkę i otrzymać dedykację od autorów. Wszystkich czytelników, którzy chcieliby przeczytać książkę Dominiki i Marcina Kozłowskich zapraszamy do Biblioteki.

Skip to content