Czytanie wzmacnia

Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami! W sobotę 9 października w bocheńskiej Książnicy zgromadzili się amatorzy zabaw, quizów i konkursów literackich. Dziękujemy Wam, że spędziliście z nami ten niezwykły wieczór.
Hasło tegorocznej akcji brzmiące: „Czytanie wzmacnia” uruchomiło w bibliotekarzach ogromne pokłady inwencji twórczej, dzięki której w scenariuszu imprezy znalazło się wiele atrakcyjnych łamigłówek i zgadywanek zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych.
Dla dzieci przygotowano turniej „Koło fortuny”, foto budkę z siłaczem oraz malowanki i gry planszowe. Starsi uczestnicy akcji mogli wzmocnić się na wiele sposobów m.in. informacyjnie, ortograficznie, spostrzegawczo, zielarsko, a nawet filmowo. W programie znalazły się takie punkty jak: quiz pt. „Znasz ich twórczość, a czy znasz ich głosy?”, w którym należało wskazać kto wypowiada dane słowa, quiz „Kadr filmowy, a tytuł książkowy” czyli podaj tytuł książki, na podstawie której powstał film, gra literacka „Wzmocnij swoją spostrzegawczość” – piktogram wskaże jak rozszyfrować hasło, wzmacniająca LEMoniada czyli zawiłości ortograficzne według Stanisława Lema, zadanie „Lokalni pisarze i ich dzieła”, wspaniałości z ziołowego zakątka – poznaj wzmacniającą moc polskich ziół oraz ziołowy horoskop „Jakie z Ciebie ziółko?”, a także krzyżówka „Literacki misz-masz” i kalambury, które dostarczyły wszystkim uczestnikom wiele emocji.
W czasie Nocy Bibliotek nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie nagród zwycięzcom wakacyjnego konkursu „Znajdziesz w Czytelni”, celem którego było promowanie zasobów Czytelni.
Ponadprogramową atrakcją tego wieczoru był nietoperz. Ten, prowadzący nocny tryb życia rękoskrzydły ssak, kilka dni wcześniej „wstąpił” do Biblioteki i ukrył się za regałem z literaturą sensacyjną. Istnieje przypuszczenie, że tak bardzo zaciekawiło go lemowskie dyktando, iż przezwyciężył swój lęk i wychylił się zza regału. Obecność niezwykłego gościa spowodowała chwilową konsternację, ale nie osłabiła refleksu bibliotekarzy, którzy przeprowadzili sprawną akcję uwolnienia nietoperza.
Tegoroczne wieczorne celebrowanie święta bibliotek i czytania miało szczególny i wzmacniający wymiar. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy już dziś na kolejne tego typu spotkania.

Więcej zdjęć w: Galeria