Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Bochnia – miasto inspiracji” wystawa Leszka Cepaka

We wtorkowe popołudnie, 20 czerwca 2023 r. w bocheńskiej Książnicy odbyło się otwarcie wystawy Leszka Cepaka „Bochnia miasto inspiracji”. Uroczystość ta doskonale wpisała się w dwa święta naszego miasta: obchody Dni Bochni 2023 i 770-lecie lokacji.

Leszek Cepak, artysta pochodzący z Bochni, na co dzień mieszkający w Gliwicach, po raz pierwszy pokazał swoje prace w rodzinnym mieście w 2021 r. Obecna wystawa jest drugą prezentacją twórczości artysty w Bochni, a pokazane prace stanowią zaledwie ułamek jego dorobku artystycznego.

Artysta malarz, rysownik, fotograf, autor wierszy, absolwent wydziału form przemysłowych ASP w Krakowie opowiedział o artystycznej ścieżce i ważnych osobach w jego życiu: cioci Józefie Krawiec – pierwszej nauczycielce malarstwa, Walerianie Kasprzyku – mistrzu bocheńskich malarzy… Wspomniał o książce pod redakcją Andrzeja Pacuły promowanej podczas spotkania w 2021 r. „Autoportret Leszek Cepak”. Przedstawiał koleje swojej kariery malarskiej i bocheńskie inspiracje nieustannie przewijających się w twórczości. Dorobek artystyczny autora wystawy charakteryzuje się ogromną rozpiętość tematyczną i formalną malarstwa, artysta lubi eksperymentować. Nie dąży do osiągnięcia jakiegoś stylu. Nie chcę być rozpoznawalny. Bo to jakieś zamknięcie. Chce szukać, eksperymentować, robić to, co uważa w danej chwili za interesujące.

Na temat malarstwa Leszka Cepaka podczas otwarcia wystawy wypowiadali się przyjaciele, znajomi, artyści. Mówiono o motywach bocheńskich, które często pojawiają się w twórczości malarza. Twórczości różnorodnej, zaskakującej i pozostawiającej odbiorcom wolność interpretacji.

Otwarcie wystawy uświetnił występ Karola Cabały, Bartosza Krzyżaka i Adama Hajduga – uczniów klasy akordeonu Marcina Szewczyka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni. Koncert poprowadził Marcin Szewczyk.

Wystawę można oglądać w sali klubu i Czytelni do końca września w godzinach pracy Biblioteki.

 

 

Skip to content