Wytwór tęsknej wyobraźni-wystawa malarstwa Sławomira Jabłońskiego

Wystawę malarstwa Sławomira Jabłońskiego zatytułowaną „Wytwór tęsknej wyobraźni”, otwarto w sali klubu Biblioteki w ramach LXXIII Salonu Artystyczno-Literackiego, który odbył się 17 września 2024 r.

Sławomir Jabłoński należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych bocheńskich twórców. Maluje widoki dawnej i współczesnej Bochni, pejzaże, kwiaty, martwe natury, portrety bliskich osób i abstrakcje. Prezentował swoje prace na niezliczonej ilości wystaw indywidualnych i zbiorowych, wielokrotnie też pokazywał je w bocheńskiej Bibliotece głównej i Filii Nr 1. Mimo to na każdej z wystaw potrafi widzów zaskakiwać nowymi tematami, pomysłami czy techniką malarską. Tym razem prezentowaną ekspozycję skomponował w trzech częściach, które obejmują: akwarele, obrazy olejne i abstrakcje. Akwarele maluje od wielu lat ale dopiero teraz postanowił je oprawić i zaprezentować na wystawie. Wśród pokazywanych obrazów olejnych widzowie odnajdą najnowsze dzieła i te namalowane przed laty, już nieco zapominane. Abstrakcje to najnowsze prace malarza. Cała ekspozycja prezentowana jest pod wspólnym tytułem „Wytwór tęsknej wyobraźni”.

Goście, którzy licznie przybyli na otwarcie wystawy, mogli posłuchać opowieści Sławomira Jabłońskiego o jego drodze twórczej, mistrzach, tkaninie artystycznej, eksperymentach plastycznych, wspierającej rodzinie i przyjaciołach, zetknięciu się z wirtualną rzeczywistością … i refleksji: co to jest nowoczesne malarstwo. Na wystawie nie zabrakło nowego, dotychczas nie prezentowanego, tematu. Po raz pierwszy widzowie mogli zobaczyć kilka obrazów przedstawiających konie a artysta opowiedział historię ich powstania.

Otwarcie wystawy uświetniła młoda pianistka Julia Kuźnar, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni, która oczarowała słuchaczy wykonaniem kompozycji Siergieja Rachmaninowa, Ludwiga van Beethovena i Fryderyka Chopina.

Wystawę można oglądać do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy