Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Warsztaty o słowach – zgłoszenia do projektu

Faślok, makongon, migła i płuczek. Łowitka, szóstek, dadiks i pustelka. Cóż to za dziwolągi? Hasła z bestiariusza? Postaci z bajek? Nowi młodociani youtuberzy? Cha, cha, cha! Mamy Was! To rodzinne słowa z DoMowych słowników, a „DoMowy” to inspirujący program dla małych i dużych na temat języka, w którym to programie bierze udział Filia nr 4.
Wiecie, że każdy takie słowa piękne stwarza bądź kiedyś to robił? Gdy nie umieliśmy czegoś powiedzieć (bo byliśmy za mali), gdy brakowało nam określenia na rzecz albo czynność, wymyślaliśmy zupełnie nowe słowa lub zmienialiśmy te już istniejące, dopasowując je do siebie i sytuacji. Przypomnijcie sobie.
Wszystkie te neologizmy i przekształcenia są bezcenne! Nie dość, że stanowią źródło radości i dobrej zabawy, to jeszcze uświadamiają bogactwo polszczyzny oraz ciągłą ewolucję naszego języka.

Zapraszamy zatem do wzięcia udziału w warsztatach słowotwórczych zbudowanych na wyrażeniach z domu przyniesionych. Poznajmy ich historię, podzielmy się rodzinnymi słowotworami.
Szanowni Państwo, w ramach programu „DoMowy – rodzinne historie o słowach” Filia nr 4 ogłasza zapisy dla:
• dzieci w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami, opiekunami, dziadkami, starszym rodzeństwem;
• dzieci w wieku 7-10 lat.

Więcej informacji pod numerem telefonu 14 612 45 34.
Liczba miejsc ograniczona.

Projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z partnerami, z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

plakat o warsztatach o słowach
Skip to content