Uroczyste podsumowanie XVII edycji wakacyjnego powiatowego konkursu plastyczno-literackiego „Zwierzaki – słodziaki”

Uroczyste podsumowanie wakacyjnego powiatowego konkursu plastyczno-literackiego „Zwierzaki – słodziaki”, jego XVII edycji, i rozdanie nagród laureatom odbyło się 4 października 2023 roku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni.

Organizatorem konkursu, w którym uczestniczyli młodzi artyści z całego powiatu, był Dział Instrukcyjno – Metodyczny PiMBP w Bochni, wspierany przez biblioteki publiczne z Bocheńszczyzny. Jego celem było promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na utwory, w których bohaterami są zwierzęta, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz kreatywności i wrażliwości plastycznej dzieci. Natomiast zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ulubionego zwierzęcego bohatera utworu literackiego (bajki, baśni, wiersza).

Liczne grono uczestników spotkania powitała dyrektor Biblioteki Dorota Rzepka. Następnie instruktor PiMBP Bernadetta Macheta szczegółowo i z poczuciem humoru omówiła przygotowane przez dzieci prace oraz przybliżyła tematykę i przebieg  XVII edycji konkursu.

Do Biblioteki wpłynęło 131 prac młodych artystów, uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu bocheńskiego, z pośród których 38 jury konkursowe nagrodziło i wyróżniło. Te różnorodne, pomysłowe, pełne kolorów, wykonane różnymi technikami prace przedstawiały m.in. niedźwiadka Wojtka, Czarnego Noska, Reksia, Lassie, pszczółkę Maję, zwierzaki z ZOO Jana Brzechwy, psotnego kotka o imieniu Cukierek lub ulubienicę najmłodszych czytelników Kicie Kocię i jeszcze wielu innych milusińskich z kart literatury dziecięcej. Sposób wykonania tych prac świadczy o niezwykłej inwencji, umiejętnościach, wrażliwości artystycznej uczestników konkursu.

Na laureatów czekały piękne nagrody, których głównym fundatorem był „Salon Łazienek BESTFLIZ” oraz wyróżnienia, dyplomy i upominki od Starostwa Powiatowego. Konkurs odbył się pod patronatem medialnym portalu Bochnia Brzesko z Bliska.

Komisja konkursowa w składzie: Donisława Golonka – nauczyciel plastyki, Bernadetta Macheta  i Beata Piskór – instruktorki PiMBP w Bochni, dokonała oceny prac uwzględniając: zgodność z regulaminem, estetykę i technikę wykonania, oryginalność oraz ogólne wrażenie artystyczne. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

Laureatami konkursu zostali:

Kategoria I (7 – 9 lat)

I miejsce:  Nicola Statek

II miejsce: Izabella Małek /Bochnia/

III miejsce: Wojciech Łacny /Chronów/

III miejsce: Jagoda Kicka /Rzezawa/
III miejsce: Zuzanna Mucha /Bochnia/

Wyróżnienia:

Wiktor Stanisławczyk, Oliwier Charęza, Kornelia Stachelek, Norbert Niedbach, Alicja Jereczek, Zofia Długopolska, Milena Adamczyk, Julia Ptasznik, Zuzanna Rogozińska, Filip Michniak, Paulina Możdżeń, Kacper Majcher, Antoni Wnęk, Gabrysia Chodur, Milena Prochwicz, Kinga Dyndor, Lena Jaworska, Michalina Majewska, Amelia Kowalczyk, Franciszek Wójcik, Patrycja Bogusz

Kategoria II (10- 13 lat )

I miejsce: Jakub Siewiera /Rzezawa/

II miejsce: Natalia Tabor /Leszczyna/

II miejsce: Miłosz Leśniak /Brzeźnica/

III miejsce: Urszula Tabak /Trzciana/

Wyróżnienia:

Miłosz Porwisz, Dawid Krawczyk, Milena Stanowska, Karolina Rybka

Wyróżnienia dodatkowe:
Julia Kasińska (kl. „0” )
Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy – „ Kaczka Dziwaczka” – praca zbiorowa
Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy – Nina Markowicz
Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy – Dagmara Płonka

Wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do udziały w kolejnych edycjach konkursu, a sponsorowi serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie, życzliwość i pomoc. Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można będzie oglądać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży PiMBP w Bochni.