Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

“Trzecie miejsce” w Bibliotece czyli stara – nowa Czytelnia

„Trzecie miejsce” w Bibliotece czyli stara – nowa Czytelnia
Kończący się 2020 rok był pełen niezwykłych doświadczeń, za sprawą stanu zagrożenia i zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Od kilku miesięcy żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Pracujemy, odpoczywamy i korzystamy z zasobów kultury inaczej niż w latach poprzednich. Zmianie uległa również formuła pracy w Bibliotece. Udostępnianie zbiorów odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a okresowo jest zupełnie niemożliwe, bowiem czytelnie od wielu miesięcy są niedostępne dla użytkowników.
W tym czasie, za zamkniętymi drzwiami bocheńskiej Czytelni dla dorosłych realizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasta Bochnia, projekt „Trzecie miejsce – strefą wypoczynku dla każdego”.
Stworzony przez socjologa Raya Oldenburga termin „trzecie miejsce” utożsamiany jest z miejscem odpoczynku, nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, nabieramy oddechu przy filiżance kawy lub herbaty. Koncepcja „trzeciego miejsca” wykorzystywana jest od wielu lat na zachodzie Europy do promowania biblioteki, jako miejsca przyjaznego osobom pragnącym oderwać się od codziennych obowiązków.
Inspirując się tą ideą postanowiono stworzyć takie miejsce w bocheńskiej książnicy. W ramach projektu „Trzecie miejsce” zmodernizowane zostały dwie sale Czytelni. Nastąpiła niemal całkowita wymiana wyposażenia tych pomieszczeń, dotychczasowe regały książkowe zastąpiono nowymi. Wykonano nowe stanowiska komputerowe dla użytkowników biblioteki, wstawiono wygodne sofy i pufy. Absolutną innowacją w Czytelni jest kawiarenka z wysokiej klasy ekspresem do kawy. Nowy produkt i nowa usługa czyni to miejsce jeszcze bardziej przyjaznym i znacząco podniesie komfort pracy i wypoczynku czytelników.
Nadal zasadniczą funkcją Czytelni jest gromadzenie i udostępnianie publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz wszelkich publikacji regionalnych czyli książek, czasopism i dokumentów życia społecznego dotyczących Bochni i Ziemi Bocheńskiej. Jednak wprowadzone zmiany wystroju i nowa aranżacja wnętrza powodują, że Czytelnia staje się wielowymiarowa tzn. jest miejscem do nauki, pracy intelektualnej, odpoczynku oraz spotkań i inicjatyw kulturalnych. To przestrzeń dla wszystkich mieszkańców miasta, miejsce nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społecznych. Można tu, w zależności od potrzeb i zainteresowań, przeczytać gazetę, książkę, skorzystać z Internetu, wydrukować i skserować dokumenty, zagrać w grę planszową oraz wypić pyszną kawę lub herbatę.
Biblioteka jako instytucja otwarta na różnorodne potrzeby i zainteresowania ludzi, zaaranżowała wnętrze, które może być bezpieczną strefą tętniącą życiem lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.
Czytelnia w reżimie sanitarnym i z obostrzeniami zostanie otwarta 25 stycznia 2021 r. Będzie nam bardzo miło Was w niej gościć.

Skip to content