Wtorkowy wieczór przeniósł Czytelników i wszystkich uczestników spotkania w odległy, malowniczy świat Ameryki Południowej: Peru i Boliwii. W wyjątkowy nastrój wprowadziła publiczność podróżniczka Olga Potempa, swą ciepłą osobowością, piękną prezentacją, wiedzą i interesującym bogatym przekazem.
Opowieść o swojej podróży rozpoczęła od Peru. Przedstawiała wyjątkowe miejsca, które w dużym powiększeniu, na slajdach prezentacji, nabierały szczególnego wyrazu. Przybliżała ich ciekawą historię i kulturę. Można było się dowiedzieć, na przykład, że: Lima jest nie tylko stolicą Peru, ale też światową stolicą kulinarną; Oazę Huacachina, perełkę Peru, zamieszkuje tylko 100 osób, a odwiedza rocznie 200 tys. turystów, a miłośników aktywnego wypoczynku przyciągają tu niesamowite wydmy, po których można jeździć zarówno na deskach sandboardingowych jak i przemierzać małymi samochodami terenowymi lub podziwiać widoki z kolejki górskiej. Interesujące były zdjęcia geoglifów z Nazca – widocznych na ziemi wizerunków zwierząt, roślin oraz figur geometrycznych. Chociaż najstarszy geoglif ma aż 2000 lat, ciągle odkrywa się nowe. Geoglify do dziś pozostają jedną z największych tajemnic świata. Machu Picchu, historia jego mieszkańców i przepiękne zdjęcia zaginionego miasta, przeniosły słuchaczy do magicznego miejsca. Malowniczo wyglądało także najwyżej położone jezioro, o ogromnych rozmiarach – Titicaca.
Olga Potempa zajmująco zaprezentowała najbiedniejszy kraj Ameryki Południowej – Boliwię. Dłuższą chwilę poświęciła Pustyni Solnej, powstałej na dnie dawnego oceanu, pod którego podłożem znajdują się ogromne zasoby litu. Pomimo ograniczonego czasu spotkania przedstawiła wiele ciekawostek np.: cmentarzysko pociągów, lokalny handel, zwyczaje, folklor, faunę i florę.
Opowieść Podróżniczki została entuzjastycznie przyjęta i doceniona przez słuchaczy, którzy liczą na kolejne spotkania z Nią w naszej Bibliotece.