Przejdź do treści Przejdź do panelu bocznego Przejdź do stopki

Seminarium dla bibliotekarzy

14 września 2021 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyło się jesienne seminarium dla bibliotekarzy Bibliotek Publicznych powiatu bocheńskiego.

W ramach pierwszej części szkolenia ”Osobliwości Powiatu Bocheńskiego” uczestnicy odwiedzili niezwykłe i wyjątkowe Muzeum Motyli Arthropoda. To unikatowe w skali Polski muzeum prezentuje ponad pięć i pół tysiąca okazów motyli z Afryki, Azji, Ameryki, Australii i Oceanii. Zbiór jest uwieńczeniem trwającej kilkadziesiąt lat pasji kolekcjonerskiej Jacka i Filipa Kobielów – twórców Muzeum. Dzięki barwnej opowieści Filipa Kobieli zwiedzający mogli przenieść się w różne zakątki świata i zachwycić fascynującym życiem owadów. Bibliotekarze opuścili to jedyne w swoim rodzaju miejsce zlokalizowane na Plantach Salinarnych pełni pięknych doznań wizualnych, zaintrygowani i wzbogaceni o informacje na temat tych ulotnych stworzeń.
Po powrocie z Muzeum dyrektor Biblioteki Dorota Rzepka zaprosiła bibliotekarzy do uczestniczenia w dalszej części szkolenia, po czym przedstawiła nowych pracowników bibliotek w terenie: Sylwię Gadowską z Gminnej Biblioteki w Rzezawie i Anetę Kaczmarczyk z Biblioteki w Buczynie.

Kolejnym punktem programu był wykład dr Marty Krupskiej – pracownika PiMBP w Bochni i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zatytułowany „Arcy- dzielność Bibliotek- w poszukiwaniu znaczenia kultury”. Tematem wykładu było zaproszenie do zastanowienia się nad pojęciem, istotą i znaczeniem kultury. Prelegentka przyjrzała się podstawowemu znaczeniu kultury oraz wybranym współczesnym ujęciom definicyjnym, próbującym wskazać na istotę kultury. Pojawiły się pytania: W jaki sposób współczesna refleksja nad kulturą może nam pomóc dostrzec wspomnianą „arcy–dzielność” Bibliotek? Co może stać się ich arcy–dziełem? Jakie jest znaczenie kultury dla budowania życia społecznego i wspólnoty oraz rozwoju indywidualnej, unikalnej ludzkiej osobowości. Bez autentycznej i popartej bardzo konkretnym działaniem troski o kulturę wyrażamy zgodę nie tyle na stagnację, ile na regres w naszym indywidualnym i wspólnotowym życiu. Troska o kulturę jest przecież jedną z najpiękniejszych form troski o siebie samego i osoby obok nas.

zdjęcia motyli

Więcej zdjęć w: Galeria

Skip to content