Podczas LXXII Salonu Artystyczno – Literackiego, który odbył się w Bibliotece 3 października, uroczyście otwarto wystawę Donisławy Golonki „Nie tylko kobieta”.
Spotkanie rozpoczęła Dorota Rzepka – dyrektor Biblioteki, od powitania licznie przybyłych gości i przeprowadzenia z bohaterką wieczoru krótkiego wywiadu, nakłaniającego ją do wspomnień i opowieści o twórczości malarskiej. Odpowiadając na pytania Donisława Golonka opowiedziała o swoich początkach malowania, nieudanych próbach nauki gry na gitarze, wspominała swojego mistrza Alfreda Biedrawę – wykładowcę w Instytucie Sztuki Cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie jako adiunkt prowadził pracownię malarstwa. Mówiła o ulubionych malarzach: impresjonistach i postimpresjonistach, zdradziła dlaczego nie bierze udziału w plenerach malarskich i dlaczego przed laty stosowała oryginalną technikę malowania zapałkami a teraz maluje pędzlem. Dużo radości wywołały informacje o osobach mobilizujących ją do podjęcia nowych tematów i wyznaczających artystce „zadania”, niektóre były obecne na wernisażu. Nie zabrakło i innych wspomnień: pierwszej wystawy, która odbyła się w 2002 r. w Filii Nr 1 bocheńskiej Biblioteki, wystawy „Sześć pór roku” otwartej w Bibliotece głównej w 2006 r. w ramach XXXIX Salonu Artystyczno – Literackiego, kolejnych wystaw w Filii Nr 1, gdzie artystka najczęściej prezentuje swoje prace oraz innych prezentacji twórczości. Donisława Golonka mówiła również o swoich uczniach uczęszczających na zajęcia kółka plastycznego, które przez wiele lat prowadziła w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1. Co roku w maju organizowała wystawę ich prac w Filii Nr 1, zaszczepiając w nich artystyczną pasję i wyrabiając umiejętności plastyczne.
Wernisaż uświetnił występ dwóch uczennic: Aleksandry Pędzisz – skrzypce i Eweliny Juszczak – fortepian, które solo i w duecie wykonały dla artystki i słuchaczy kilka klasycznych utworów.
Głównym motywem prezentowanej w Bibliotece wystawy są kobiety: piękne, fascynujące, tajemnicze, prezentowane w różnych pozach, namalowane w różnej kolorystyce… Wizerunkom kobiet towarzyszą obrazy o innej tematyce: pejzaże, widoki Krakowa, kwiaty i koty. Ta różnorodność tematyczna i kolorystyczna sprawia, że każdy oglądający znajdzie co zwróci jego uwagę lub go zachwyci.
Wystawę można oglądać w sali klubu do końca grudnia w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy.