O bitwie warszawskiej on-line

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą zwycięskiej wojny z bolszewikami Biblioteka zaprasza na prelekcję on-line dr. Michała Wenklara „Tarcza Europy. Wojna polsko-bolszewicka i Bitwa Warszawska 1920”, 10 grudnia 2020 r. o godz. 10.00

Dr Michał Wenklar jest pracownikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, tematem przewodnim jego prelekcji będzie bitwa warszawska, która była najważniejszą walką w wojnie polsko-bolszewickiej, nazwaną „Cudem nad Wisłą”, rozegraną w dniach 13-15 sierpnia 1920 r., na przedpolach Warszawy. Ostatecznie dowodzona przez marszałka Piłsudskiego tzw. grupa manewrowa, przełamała obronę bolszewicką, a następnie zaatakowała tyły wojsk wroga nacierającego na Warszawę. Pokonany sowiecki przywódca Tuchaczewski musiał wycofać się nad Niemen. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce, lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione.(…) W roku 1920 Europę zbawiła Polska”.
Jan Paweł II w swej ostatniej książce „Pamięć i tożsamość” pisał: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.(…) Już wtedy w 1920 roku zdawało się, że komuniści podbiją Polskę i pójdą dalej do Europy Zachodniej, że zawojują świat. „Cud nad Wisłą”, zwycięstwo marszałka Piłsudskiego w bitwie z Armią Czerwoną, zatrzymało te sowieckie zakusy”.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania opowieści o trzech dniach, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Prelekcja odbędzie się w ramach realizacji projektu „Aktywni w jesieni życia”, odsłona: „Senior rozmawia”, opracowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Link do spotkania: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MmY4YWNjNDYtYjNhNi00NDk4LThjOGUtNWRhNzhjODM5ZmQy%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2223817595-b4f1-447d-bb7f-a0cfe75a9db1%22%2c%22Oid%22%3a%229798e7c7-9b48-4192-a5f2-8224a2ba8c84%22%7d

logo MKiDN